X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MON: świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej

01.09.2021 09:00
- Naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych - powiedział na Westerplatte minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szef MON podczas uroczystości na Westerplatte
Szef MON podczas uroczystości na WesterplattePAP/Adam Warżawa

Szef MON mówił, że II wojna światowa "to był czas stosowania terroru przez okupantów". - I to zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego - podkreślił. - Przykładem aktów terroru jest egzekucja w Palmirach dokonana przez okupanta niemieckiego czy też Katyń dokonany przez okupanta rosyjskiego - przypomniał.

- Akty terroru dotyczyły ludności cywilnej. Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta niemieckiego, a symbolem terroru wobec polskiej wsi jest wieś Michniów - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Podobna sytuacja dotyczyła miast - łapanki, wywożenie do obozów koncentracyjnych i na roboty - przypomniał.

"Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach"

Podkreślił, że dotyczyło to "właściwie każdego" obywatela II RP. - Za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci, a taka kara nie groziła w żadnych innych miejscach okupowanych przez Niemców. Ale wśród sprawiedliwych wśród narodów świata najwięcej jest Polaków - przypomniał. Jak wskazał, symbolem ratowania Żydów jest rodzina Ulmów.

- Również okupant rosyjski podejmował tego typu działania, które przybierały charakter terroru. Wywózki, katorżnicza praca - to był dzień powszedni dla Polaków, którzy nie poddali się, walczyli o wolną ojczyzną - wskazał Mariusz Błaszczak.

- Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską - zauważył. 

Jak podkreślił, "świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych".

IAR/PAP/ho

Andrzej Duda do Białorusinów: Solidarność jest nie tylko symbolem, ale wyznacznikiem polskiej polityki

31.08.2021 14:01
Solidarność stała się nie tylko symbolem, ale i wyznacznikiem polskiej polityki, jej słowem-kluczem – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Białorusinów w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych. „Nigdy nie przestaniemy was wspierać” – zapewnił.

Prezydent: Polska była ofiarą od pierwszego momentu II wojny światowej

01.09.2021 08:45
- Ci, którzy tutaj zginęli, te 1200 osób, które poległy na skutek bombardowań 1 września 1939 roku, wyznaczyło naszą sytuację w II wojnie światowej. Byliśmy ofiarą od pierwszego jej momentu  - powiedział prezydent Andrzej Duda w Wieluniu.