X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Duda do Białorusinów: Solidarność jest nie tylko symbolem, ale wyznacznikiem polskiej polityki

31.08.2021 14:01
Solidarność stała się nie tylko symbolem, ale i wyznacznikiem polskiej polityki, jej słowem-kluczem – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Białorusinów w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych. „Nigdy nie przestaniemy was wspierać” – zapewnił.
Andrzej Duda
Andrzej DudaPAP/Wojciech Olkuśnik

Andrzej Duda oświadczył, że Polska pozostanie domem „tak długo, jak to będzie potrzebne” dla tych, którzy z powodu sytuacji politycznej musieli opuścić Białoruś.

„Nigdy nie przestaniemy wspierać was tak, jak wspieramy więźniów politycznych na Białorusi, niezależnie od ich przekonań, religii i narodowości” – zapewnił prezydent RP w przemówieniu, które wygłosił w dwóch językach – po polsku i po białorusku. Opublikowała je na swoim portalu internetowym telewizja Biełsat, finansowana przez Polskę białoruskojęzyczna stacja.

„Już od ponad roku Polska stała się domem dla wielu z was. Znaleźliście tu schronienie przed prześladowaniami, miejsce dla kontynuowania waszej politycznej i gospodarczej działalności, jak również, mam nadzieję, znaleźliście przyjaźń, zrozumienie i solidarność” – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda wygłosił swoje przemówienie w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które po wielotysięcznych protestach robotników umożliwiły powstanie niezależnych związków zawodowych, NSZZ "Solidarność". Datę tę prezydent nazwał „szczególnym dla Polski dniem, związanym z najważniejszym dla milionów z nas słowem: Solidarność”.

„W tych dniach nasze myśli są nie tylko z tymi, którzy wówczas stoczyli długą walkę z reżimem, ale również i z tymi, którzy na całym świecie biją się o swoją wolność i elementarne prawa człowieka” – oświadczył Duda. Dziś, jak wskazał prezydent, walka ta „jest udziałem naszych sąsiadów, Białorusinów”.

„Jako prezydent RP pragnę przekazać wam jasno, że możecie czuć się w Polsce jak u siebie, i że Polska będzie dla was domem tak długo, jak będziecie tego potrzebować” – zapewnił.

Prezydent podkreślił, że „niepodległy byt Białorusi w nienaruszalnych granicach jest jednym z ważnych czynników umacniających bezpieczeństwo i stabilny rozwój Polski oraz pozostałych państw naszej części Europy”. „Białoruś to kraj, którego pomyślna przyszłość jest bardzo ważna również dla nas, Polaków” – wskazał prezydent.

Duda nazwał Białorusinów „bratnim narodem” i podkreślił, że zasługuje on na godne życie w demokratycznym i uczciwym państwie. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Żywie Biełaruś! Niech żyje Białoruś! Niech żyje braterstwo narodów naszego regionu, niech żyje solidarność!”.

Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, których wyniki zostały uznane za sfałszowane, na Białorusi wybuchły masowe pokojowe protesty. Władze odpowiedziały na nie represjami, oskarżając ich uczestników o udział w antybiałoruskim spisku, sterowanym z Zachodu.

Telewizja Biełsat to białoruskojęzyczna stacja, która nadaje z Polski. Niedawno władze Białorusi uznały ją i publikowane przez nią treści za „ekstremistyczne”.

W imieniu Białorusinów bardzo dziękuję Polsce oraz jej prezydentowi Andrzejowi Dudzie – napisała na Twitterze we wtorek Swiatłana Cichanouska w odpowiedzi na orędzie polskiego prezydenta. Liderka opozycji dodała, że oba narody łączy historia, kultura i solidarność.

„Jest to kraj, który zawsze był nam bliski. Łączy nas wspólna historia, kultura, podobne języki, a dziś – solidarność” – napisała Cichanouska, publikując nagranie wystąpienia prezydenta Dudy ze słowami solidarności dla Białorusinów.

„Cieszę się, ze możemy się tego od Was uczyć. Niech żyje solidarność” – napisała liderka białoruskich kręgów demokratycznych i kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, zmuszona przez władze do emigracji i przebywająca na Litwie.


PAP/ho

"Wspaniały triumf wolności i solidarności". Prezydent w rocznicę porozumień sierpniowych

30.08.2021 13:04
- Wydarzenia sierpnia 1980 r. to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Niech wolnościowy, braterski, na wskroś polski duch tamtych pamiętnych wydarzeń towarzyszy nam na co dzień. Szczególnie w chwilach, gdy razem decydujemy o losie Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda.

Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Szef MSWiA: mamy do czynienia z odwetem białoruskiego reżimu

30.08.2021 13:57
- Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia cyniczną grą białoruskiego reżimu. To odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"To agresja na Polskę". Komisja Europejska o sytuacji na granicy z Białorusią

30.08.2021 14:41
Sytuacja na granicy z Białorusią to agresja na Polskę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej. Adalbert Jahnz powtórzył negatywne stanowisko Brukseli dotyczące podsycania przez Białoruś kryzysu migracyjnego.