Redakcja Polska

Kilkadziesiąt prób nielegalnego przekroczenia granicy. Straż Graniczna podała najnowsze statystyki

04.09.2021 08:00
- W piątek do godz. 20 mieliśmy ponad 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkie próby zostały udaremnione - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneTwitter/Straz_Graniczna

Jak przekazała ppor. Anna Michalska, w piątek do godziny 20 funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 84 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. - Wszystkie próby zostały udaremnione - zapewniła.

Bez incydentów

Poinformowała również, że w piątek nie odnotowano żadnych incydentów związanych z wprowadzonym stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego. - Bardzo dużo ludzi dzwoni do nas z pytaniami dotyczącymi wprowadzonego rozporządzenia - dodała.

Według wcześniejszych informacji, które podała rzecznik SG w czwartek pogranicznicy na granicy polsko-białoruskiej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekroczenia. - Zatrzymaliśmy 20 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku i 5 obywateli Syrii - powiedziała ppor. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała także, że nieopodal Usnarza Górnego po białoruskiej stronie granicy z Polską nadal koczuje grupa cudzoziemców. - Osoby te regularnie dostają jedzenie - podała.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".


PAP/ho

Stanisław Żaryn: sytuacja na pograniczu to początek gry Łukaszenki i Putina

02.09.2021 10:14
- W najbliższych tygodniach zapewne presja migracyjna na Polskę będzie większa, spodziewam się także kolejnych ataków propagandowych, prowokacji granicznych, militarnych – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Szef MSWiA spotkał się z władzami miejscowości przygranicznych. "Nasze działania przyjęto ze zrozumieniem i wsparciem"

02.09.2021 14:14
Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z włodarzami przygranicznych miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Rozmowa dotyczyła informacji na temat rozporządzenia wykonawczego, które ma zostać opublikowane po decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy. Szef MON: żołnierze WOT zaczynają operację Silne Wsparcie

02.09.2021 18:50
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozpoczyna się operacja Silne Wsparcie. W jej ramach żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą informowali mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym, co zrobić w sytuacji zagrożenia.