X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

17 zawodników z Polski weźmie udział w EuroSkills

20.09.2021 14:49
17 zawodników z Polski weźmie udział w rozpoczynających się w środę zawodach Euroskills w austriackim Graz. Euroskills to najbardziej prestiżowe zawody umiejętności branżowych na Starym Kontynencie.
Zdjęcie grupowe kadry po konferencji prasowej pt. EuroSkills 2021 - PolskaDrużyna wchodzi do gry w Centrum Prasowym PAP w Warszawie
Zdjęcie grupowe kadry po konferencji prasowej pt. "EuroSkills 2021 - #PolskaDrużyna wchodzi do gry!" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie PAP/Paweł Supernak

Mogą w nich wziąć udział uczniowie, absolwenci lub pracownicy w wieku 18-26 lat. Walczą o tytuł Mistrza Europy w kilkudziesięciu dyscyplinach, od fryzjerstwa i gotowania, po umiejętności związane z przemysłem 4.0.

Jak powiedział dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Paweł Poszytek, sukces w konkursie daje przepustkę do światowej kariery. - Te zawody są bardzo wymagające. Właściwie wszystkie branże, choć mają też swoje oddzielne zawody na poziomach europejskich i światowym, to ich specjaliści twierdzą, że te najbardziej prestiżowe, trudne i wymagające konkursy, to są właśnie w ramach programu WorldSkills - wyjaśnił.

Wystąpimy w 16 konkurencjach

Polska drużyna wystartuje w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich i technologia samochodowa.

Bartosz Wicherek, który będzie reprezentował nasz kraj w gotowaniu, powiedział, że przygotowania zajmują mu 8-10 godzin dziennie. - Szukanie rozwiązań tylko po to, żeby w tych trzech dniach, które nas czekają, wypełnić zadanie jak najlepiej. Żeby zaskoczyć sędziów i wygrać, musimy wyróżnić się na tle konkurentów - powiedział.

W konkurencji "Obróbka CNC" Polskę będzie reprezentował Patryk Ruć. Mężczyzna przyznał, że w branży obróbki CNC niektóre umiejętności trudno zdobyć na uczelni, zatem dużo dają przygotowania do zawodów, w tym szkolenia. - To moim zdanie jest ogromny plus, który przyczynia się do tego, żeby wziąć w tym udział. Bo ta wiedza, którą na przykład ja zdobyłem, przygotowując się do tych zawodów, jest nieoceniona - dodał Patryk Ruć.

Zawody EuroSkills rozpoczną się w środę i potrwają do niedzieli.

Polska stara się o organizację światowej edycji konkursu WorldSkills w 2027 roku.

IAR/dad

500 żołnierzy zostało dodatkowo skierowanych na granicę polsko-białoruską

20.09.2021 13:13
W najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG w środę otrzyma osiem nowoczesnych samochodów - powiedział szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński

W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

20.09.2021 14:19
Odbudowa gospodarki po pandemii to temat przewodni 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na trzydniowe wydarzenie w Katowicach zarejestrowało się około 5 tysięcy uczestników, w debatach wezmą udział między innymi politycy, samorządowcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Pod Monte Cassino dotarli ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa

20.09.2021 14:25
Władysław Dąbrowski, Alfons Mrzyk, Leon Piesowocki, Edward Moczulski, Czesław Balec, Marian Bajda, Feliks Osiński - ponad 90-letni weterani 2. Korpusu Polskiego dotarli pod Monte Cassino, by zameldować się tam swojemu dowódcy i oddać hołd kolegom, którzy zginęli w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.