Polskie Radio
Section05
Europejski Kongres Gospodarczy

"Podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy". Debata o rynku kapitałowym podczas EKG w Katowicach

Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje - uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  gpw GOSPODARKA Europejski Kongres Gospodarczy Giełda giełda papierów wartościowych

Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: wdrażanie innowacji w Polsce wymaga wytrwałości i zmiany mentalności

Niezadowalający poziom innowacji w Polsce to kwestia naszego bagażu historycznego. Potrzebna jest zmiana mentalności u nas wszystkich i zbudowanie większego zaufania do jakości polskich innowacji - mówił Michał Janasik, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tegorocznym rankingu innowacyjności 27 państw UE Polska znajduje się 24 miejscu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europejski Kongres Gospodarczy NAUKA badania innowacje

europejski kongres gospodarczy Program morskiej energetyki wiatrowej. Debata podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W pierwszej fazie budowy polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej (offshore) chcemy osiągnąć między 20 a 30 proc. tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla tego sektora – zadeklarowała prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wiatr Europejski Kongres Gospodarczy GOSPODARKA energia energia elektryczna Bałtyk

Największy kryzys w historii komercyjnego lotnictwa wciąż trwa. LOT dostosowuje się do warunków rynkowych

- Mamy do czynienia z największym kryzysem w historii komercyjnego lotnictwa. Ruch lotniczy zamarł na początku 2020 roku na skutek pandemii. Od tego czasu następuje jego bardzo powolna odbudowa. Od kilkunastu miesięcy praktycznie zamknięte pozostają Stany Zjednoczone i kierunki azjatyckie, które stanowiły dla PLL LOT główne źródło marży - powiedział Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych PLL LOT na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europejski Kongres Gospodarczy LOT transport turystyka biznes

EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Janusz Wojciechowski: na zmianach we Wspólnej Polityce Rolnej skorzystają gospodarstwa rodzinne

Wchodzące w życie w 2023 roku zmiany we wspólnej polityce rolnej UE przyniosą bardzo wyraźną preferencję dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podczas jednej z sesji 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komisarz podkreślał, że Zielony Ład w rolnictwie to system zachęt, a nie przymusu czy obligatoryjnych dla rolników rozwiązań.
Zobacz więcej na temat:  Europejski Kongres Gospodarczy rolnictwo POLSKA GOSPODARKA Janusz Wojciechowski Unia Europejska

Porty morskie kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ministerstwo Infrastruktury: nie zwalniamy tempa inwestycji

Żeby poprawić konkurencyjność polskich portów, trzeba zbudować i stale rozwijać zintegrowany system logistyczny. To proces, który wymaga ścisłej współpracy wszystkich aktorów tworzących łańcuch przewozu towarów oraz władz państwowych - podkreślali uczestnicy panelu "Polskie porty morskie - alternatywą dla największych hubów morskich północno-zachodniej Europy", odbywającego się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Gdańsk transport logistyka infrastruktura dostawy Morze Bałtyckie Europejski Kongres Gospodarczy

"Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa". Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym

- Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które będzie odbywało się kosztem najsłabszych grup społecznych - zapewnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, odnosząc się do założeń unijnego pakietu Fit for 55. Przypomniał, że Polska ma wątpliwości do części proponowanych w pakiecie rozwiązań.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu klimat ekologia GOSPODARKA Europejski Kongres Gospodarczy

"Dominować będzie temat odbudowy po pandemii". W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się 13. Europejski Kongres Gospodarczy. Na wydarzenie zarejestrowało się około 5 tysięcy uczestników. W debatach biorą udział między innymi politycy, samorządowcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Spotkanie potrwa do środy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Katowice Europejski Kongres Gospodarczy Polski Ład pandemia kryzys

Silna rywalizacja w konkursie Top Inwestycje Komunalne. O nagrodę walczy 20 samorządowych inwestycji

20 przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy lub związane z nimi spółki rywalizuje w dorocznym konkursie o tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2021. Ogłoszenie listy 10 laureatów oraz inwestycji wybranej przez internautów nastąpi podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd inwestycje infrastruktura konkurs Europejski Kongres Gospodarczy