Redakcja Polska

MON: nasze służby zostały obrzucone kamieniami na granicy polsko-białoruskiej

15.02.2022 10:09
Wczoraj nasze służby zostały obrzucone kamieniami na granicy polsko-białoruskiej. Sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Dubicze Cerkiewne - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Na polsko-białoruskiej granicy nie ma dnia bez incydentów
Na polsko-białoruskiej granicy nie ma dnia bez incydentówŹródło: Twitter/MON

"To kolejne próby nielegalnego przedostania się przez granicę. Z takimi sytuacjami polscy żołnierze i funkcjonariusze muszą mierzyć się niemal każdego dnia. Wczoraj nasze służby zostały obrzucone kamieniami. Sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Dubicze Cerkiewne" - napisało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do wpisu dołączono zdjęcia na których m.in. widać kamienie, którymi zostały obrzucone polskie służby.

Jak wcześniej poinformowała Straż Graniczna ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 4 osoby - 3 obywateli Senegalu i obywatel Gwinei.

SG podała, że we wtorek funkcjonariusze zatrzymali już 10 cudzoziemców - obywateli Syrii i Jemenu. "To m.in. osoby, które na odcinku Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych przecięły concertinę i rzucały kamieniami w stronę patroli polskich" - dodała SG.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.


PAP/dad

Jacek Sasin: atom w Polsce staje się faktem. Umowa KGHM z NuScale na budowę w Polsce małych reaktorów atomowych

15.02.2022 07:30
Widać wyraźnie, że ceny gazu, również w przyszłości, mogą być niestabilne. Atom jest wolny od tego zagrożenia. Atom, także ten mały, daje pewną stabilizację – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Atom w Polsce staje się faktem" - podkreśla.

Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z szefową MSZ Kanady. Tematem - bezpieczeństwo w Europie

15.02.2022 08:52
Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z szefową dyplomacji Kanady Mélanie Joly. Rozmowa dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz działań podejmowanych przez polskie przewodnictwo w OBWE w celu deeskalacji napięcia - podał resort spraw zagranicznych.