Redakcja Polska

Rosja wycofuje część wojsk z Czarnobyla. "Autokary z napromieniowanymi terrorystami"

31.03.2022 10:26
Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała w środę wieczorem agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Z kolei Ukraińcy informują, że rosyjscy żołnierze mogli ucierpieć wskutek napromieniowania. Kolejne autokary z poszkodowanymi mają kursować z terenu wokół elektrowni na Białoruś – oddaloną zaledwie o 15 kilometrów.
Rosyjscy żołnierze w pobliżu Czarnobyla mogli ucierpieć w wyniku napromieniowania - podała agencja Reutera
Rosyjscy żołnierze w pobliżu Czarnobyla mogli ucierpieć w wyniku napromieniowania - podała agencja ReuteraJakub Kyncl/Shutterstock

Jak podaje agencja AFP, przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że Czarnobyl "jest jedną ze stref, skąd Rosjanie zaczęli się przemieszczać ku Białorusi". Była elektrownia atomowa położona przy granicy z Białorusią była jednym z pierwszych obiektów zajętych przez Rosję.

Wcześniej rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że Rosjanie wycofali w ciągu ostatniej doby "mniej niż 20 proc." swoich sił spod Kijowa - wymienił tu lotnisko w Hostomelu - a także spod Czernihowa i Sum. Według resortu obrony celem jest uzupełnienie jednostek.

Kirby nie wykluczył, że mogą one zostać przerzucone na front w Donbasie, który po fiasku operacji zajęcia Kijowa jest obecnie priorytetem Rosji.

Dane Pentagonu potwierdza strona ukraińska. Członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Yaroslav Yemelyanenko przekazał, że na Białoruś wywieziono kolejną grupę "napromieniowanych rosyjskich terrorystów".

Autokary z napromieniowanymi

Cytujący Yemelyanenko ukraińscy dziennikarze piszą, że tylko w środę na Białoruś wywieziono z Czarnobyla siedem autokarów napromieniowanych Rosjan.

"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - napisał Jemelianenko.

Jak dodał, zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka "działa niezależnie od statusu czy pagonów".

"Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp" - napisał Jemelianenko.


Z informacji, na które Jemelianenko powołuje się w swoim wpisie, wynika, że rosyjscy żołnierze są "regularnie przywożeni" do centrum leczenia chorób popromiennych.

Mogli przyjąć śmiertelne dawki promieniowania

O  tym, że rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem, informowała wcześniej agencja Reutera. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej - ostrzegano.

Reuters miał dotrzeć do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, którzy mieli znajdować się na terenie obiektu w dniu zajęcia go przez rosyjskie wojska (24 lutego). W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. 25 marca zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy - raportowano o wzroście poziomów kontrolnych promieniowania w pobliżu Czarnobyla.

Wizyta w Czerwonym Lesie - samobójstwem

Wjechanie do Czerwonego Lasu było "samobójstwem" dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji - powiedział pracownik elektrowni, cytowany przez Reutersa.

Agencja nie zdołała niezależnie ustalić, jaki poziom promieniowania odnotowano u osób znajdujących się wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie Czerwonego Lasu.

Czerwony Las znajduje się około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Czarnobyl Prypeć

Prezydent nadał polskie obywatelstwo Zofii Curkan. Jest najstarszą Polką z Odessy

30.03.2022 16:48
Prezydent Andrzej Duda nadał polskie obywatelstwo Zofii Curkan, urodzonej w 1917 r. najstarszej Polce z Odessy. W środę prezydent przekazał na jej ręce akt nadania obywatelstwa - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Joe Biden do Polonii: Stany Zjednoczone są oddane sprawie bezpieczeństwa Polski

31.03.2022 08:49
Stany Zjednoczone zaangażowane są w sprawę bezpieczeństwa Polski - zapewnił amerykańskich Polaków prezydent USA Joe Biden w sygnowanym 31 marca liście do nowojorskiego Centrum Polsko-Słowiańskiego.