Redakcja Polska

Polska pomaga Ukrainie. Dostarczono największy transport z żywnością

03.04.2022 11:47
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych został dostarczony największy transport z żywnością z Polski na Ukrainę.
Na Ukrainę został dostarczony największy transport z żywnością z Polski
Na Ukrainę został dostarczony największy transport z żywnością z PolskiTwitter/Michał Dworczyk

"1000 ton do Zaporoża i 500 ton do Charkowa. Trudno znaleźć słowa, by wyrazić podziw dla gubernatora Olega Syniegubowa, lekarzy i wolontariuszy niosących pomoc potrzebującym w ostrzeliwanym Charkowie!"- napisał minister Michał Dworczyk.

Do wpisu dołączono zdjęcia ze zrujnowanego po rosyjskich atakach Charkowa i z pobytu Michała Dworczyka w tym mieście. Transport zorganizowały Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Posłuchaj

00:14 11665088_1.mp3 Minister M. Dworczyk o pomocy żywnościowej dla Ukrainy (IAR)

Michał Osowski relacjonował w PR24 aktywność Pozarządowego Centrum Pomocy Ukrainie. - Cieszymy się z każdego wolontariusza, niezależnie od tego, czy działa w naszej organizacji, czy w innych, które są z nami zaprzyjaźnionych zaprzyjaźnione. Każdy kolejny wolontariuszy to dobra wiadomość, szczególnie jeżeli może mieć tak duży wpływ na to, jak wygląda pomoc w Polsce. To wsparcie odbywa się często z potrzeby serca - zaznaczył.

- Organizacja pozarządowa może skoordynować noclegi czy transport, staramy się zbierać te huby informacji, tak by w jednym miejscu można było dowiedzieć się o pozarządowych formach pomocy, ale podkreślam, że strona rządowa jest dla nas pierwszym i głównym źródłem informacji. Mówimy o sobie, że jesteśmy "instrukcją obsługi Polski dla uchodźców". Wspierają nas także firmy prywatne, ale (...) mieszkanie czy transport, który koordynujemy jako NGO, pochodzi właśnie od obywateli. Naród i gorące serca to najważniejsze źródło pomocy w tym momencie - podkreślił Michał Osowski.


IAR/dad

Ukraińskie siły odzyskały region kijowski. Makabryczne odkrycia w Buczy

03.04.2022 09:28
Jak poinformowała ukraińska wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, Ukraina odzyskała kontrolę nad całym regionem kijowskim. Mer odbitej Buczy poinformował o odnajdywanych na ulicach ciałach.

CNN: Rosja zmienia strategię, by ogłosić zwycięstwo na wschodzie Ukrainy na początku maja

03.04.2022 10:07
Rosja zmieniła strategię i skupia się na próbie przejęcia kontroli nad Donbasem i innymi obszarami wschodniej Ukrainy, by ogłosić sukces podczas obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja – podała w niedzielę stacja CNN, cytując źródła zaznajomione z ustaleniami wywiadu USA.

"Zgubił uczciwość w kontaktach z Moskwą". Wołodymyr Zełenski oskarża Viktora Orbana

03.04.2022 12:36
Premier Węgier Viktor Orban jest praktycznie jedynym politykiem w Europie, który otwarcie popiera Putina, wydaje się, że w kontaktach z Moskwą zgubił swoją uczciwość - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.