Redakcja Polska

Ukraina: obrońcy Odessy użyli przeciwko Rosjanom ich własnej broni termobarycznej

07.04.2022 11:24
Ukraińscy żołnierze przejęli rosyjską wyrzutnię rakiet zdolną do miotania amunicji termobarycznej i po raz pierwszy użyli jej przeciwko wojskom najeźdźcy – podał w środę dziennik "Times", cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.
Rosja użyje broni niekonwencjonalnej na Ukrainie?
Rosja użyje broni niekonwencjonalnej na Ukrainie?Twitter/Ministry of Defence GB

Według niego wyrzutnia TOS-1A Sołncepiok, jakie widziano wcześniej w rosyjskich konwojach biorących udział w nieudanym ataku na Kijów, została wykorzystana w walce przeciwko rosyjskim wojskom w pobliżu Iziumu na wschodzie Ukrainy.

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. Podczas detonacji wsysają one powietrze, wywołując zabójcze dla ludzi gwałtowne zmiany ciśnienia. Według agencji Ukrinform Rosjanie używali ich podczas walk o miejscowość Mała Rohań na obrzeżach Charkowa.

PAP/dad

Białoruscy szpiedzy w Polsce? Żandarmeria Wojskowa zatrzymała podejrzanych

07.04.2022 08:47
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował o zatrzymaniu przez Żandarmerię Wojskową dwóch obywateli Białorusi, którzy są podejrzani o szpiegostwo. - Dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski - powiedział. 

Niemieckie służby zdobyły nagrania rozmów radiowych rosyjskich żołnierzy. Przyznają się w nich do mordów w Buczy

07.04.2022 10:01
Według niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” Federalna Służba Wywiadu (BND) przechwyciła wiadomości radiowe rosyjskich żołnierzy. Wymieniali w nich poglądy na temat okrucieństw w Buczy. Poszczególne rozmowy można dopasować nawet do ludzkich zwłok, których fotografie obiegły świat.

Rosjanie używają nowego rodzaju min. Wykrywają osoby przechodzące w pobliżu

07.04.2022 10:11
Dziennik "New York Times" donosi, że rosyjskie siły używają na Ukrainie nowego rodzaju min POM-3 z czujnikami, które wykrywają osoby przechodzące w pobliżu, co może znacznie utrudnić oczyszczanie kraju z niebezpiecznych materiałów wybuchowych.