Redakcja Polska

Norwegowie będą szkolić ukraińskich żołnierzy

12.08.2022 09:42
Norwegia dołączyła do organizowanego przez władze Wielkiej Brytanii programu szkoleń dla ukraińskich żołnierzy; pomagając Kijowowi, nasi partnerzy przyczyniają się również do zapewnienia bezpieczeństwa w całej Europie - oznajmił w czwartek wieczorem na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Żołnierz ukraińskiej dywizji przeciwlotniczej na stanowisku w obwodzie charkowskim, 10 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Żołnierz ukraińskiej dywizji przeciwlotniczej na stanowisku w obwodzie charkowskim, 10 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.PAP/Mykola Kalyeniak

"Potrzebujemy, aby nasi wojskowi byli przygotowywani zgodnie z najwyższymi standardami. (...) Dziękuję Norwegii i mojemu przyjacielowi Bjoernowi Arildowi Gramowi (szefowi resortu obrony - PAP) za podjęcie właściwej decyzji" - napisał Reznikow.Program szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach ogłosił w czerwcu podczas wizyty w Kijowie premier Boris Johnson. Jak wówczas zapowiadał, w ramach tego przedsięwzięcia będzie mogło zostać przeszkolonych 10 tys. Ukraińców w ciągu 120 dni. Podkreślił też, że oprócz Brytyjczyków szkolenia mogliby prowadzić również żołnierze z innych sojuszniczych państw.

Od tego czasu akces do programu zgłosiły Holandia, Kanada, Szwecja, Dania i Finlandia.

"Przeszkolono już około 2,4 tys. naszych wojskowych, trwają ćwiczenia z udziałem kolejnych 2,4 tys. żołnierzy, a ponadto zaplanowano jeszcze treningi, w których będzie uczestniczyło 5 tys. osób" - potwierdził w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Ceny paliw w Polsce: utrzymuje się trend spadkowy. Takiej sytuacji nie było od kwietnia

11.08.2022 15:51
Na rynku paliw utrzymuje się trend spadkowy. W tym tygodniu po raz pierwszy od kwietnia cena popularnej "95" powędrowała w hurcie oferowanym przez Orlen poniżej 6 tys. złotych za metr sześcienny. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie na stacjach paliw. Jak długo utrzyma się trend spadkowy?

Łotwa uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm

11.08.2022 16:16
Łotwa uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm. Działania Kremla na Ukrainie łotewscy parlamentarzyści nazwali "ukierunkowanym ludobójstwem narodu ukraińskiego".