Redakcja Polska

Łotwa uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm

11.08.2022 16:16
Łotwa uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm. Działania Kremla na Ukrainie łotewscy parlamentarzyści nazwali "ukierunkowanym ludobójstwem narodu ukraińskiego".
Audio
  • Łotwa uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm. Materiał Kamila Zalewskiego
Ryga, panorama starego miasta
Ryga, panorama starego miastashutterstock/Olesya Kuznetsova

Łotewscy deputowani uznali Rosję za kraj wspierający terroryzm i wezwali inne państwa podzielające ten pogląd do podobnych działań. W oświadczeniu Sejm Łotwy napisał, że od czasu niesprowokowanego wojskowego ataku Rosji, 12 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a ponad pięć milionów musiało wyjechać z kraju. "Rosja wykorzystuje tortury i metody zastraszania jako narzędzia do prób zdemoralizowania ludności i sił zbrojnych Ukrainy oraz do sparaliżowania funkcjonowania państwa w celu jego okupacji" - czytamy w oświadczeniu.

Parlamentarzyści zwracają też uwagę na to, że działania Kremla wspiera Białoruś. Stąd apel do społeczności międzynarodowej, aby nałożyć na Mińsk sankcje podobne do tych, którymi objęta została wcześniej Rosja. Parlament w Rydze wezwał też Unię Europejską do zaprzestania wydawania wiz turystycznych rosyjskim i białoruskim obywatelom.


IAR/dad

Gazeta Polska: Atomowy gigant Putina i interesy Kramka. Rosatom, Cypr i afera "Russian Laundromat"

11.08.2022 14:45
Spółka Bartosza Kramka świadczyła usługi kanadyjskiej firmie, która zajmowała się dostawami litu do jednej ze spółek rosyjskiego koncernu atomowego kontrolowanego przez Kreml. Surowiec ten jest wykorzystywany jako element chłodziwa reaktorów atomowych – pisała we wrześniu 2021 roku "Gazeta Polska".

Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zełenski ostrzega: Czarnobyl może się powtórzyć

11.08.2022 14:53
- Czarnobyl może się powtórzyć - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując tym samym do przejęcia przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. Przywódca przemawiał podczas konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze.

Ceny paliw w Polsce: utrzymuje się trend spadkowy. Takiej sytuacji nie było od kwietnia

11.08.2022 15:51
Na rynku paliw utrzymuje się trend spadkowy. W tym tygodniu po raz pierwszy od kwietnia cena popularnej "95" powędrowała w hurcie oferowanym przez Orlen poniżej 6 tys. złotych za metr sześcienny. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie na stacjach paliw. Jak długo utrzyma się trend spadkowy?