Redakcja Polska

Mija 14 lat od wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji

12.08.2022 16:21
12 sierpnia 2008 roku, od 5 dni gruzińska armia odpierała ataki rosyjskiego najeźdźcy. Od początku gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową, prezydent Lech Kaczyński apelował do krajów Unii Europejskiej o wsparcie dla Gruzinów. 
Audio
  • 14 lat temu prezydent Lech Kaczyński wygłosił swoje przemówienie w stolicy Gruzji. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szefowa kancelarii prezydenta: słowa L. Kaczyńskiego w Tbilisi powinniśmy traktować jako przestrogę
Szefowa kancelarii prezydenta: słowa L. Kaczyńskiego w Tbilisi powinniśmy traktować jako przestrogęRadek Pietruszka/PAP

12 sierpnia 2008 r. zaprosił na pokład swojego samolotu przywódców Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii i razem z nimi poleciał do Gruzji. W ocenie Gruzinów, przylot prezydenta Polski miał kluczowe znaczenie w powstrzymaniu Moskwy przed marszem w głąb Gruzji.

Na ulicy Rustawelego w Tbilisi, przemawiając do prawie 200 tysięcy osób polski prezydent podkreślił, że Rosja jest zagrożeniem dla jej sąsiadów, w tym dla Ukrainy i Polski.

- Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich, powinny im podlegać. My mówimy NIE! I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę - ostrzegał w przemówieniu skierowanym do Gruzinów Lech Kaczyński.

Gruzini do dziś są wdzięczni prezydentowi Polski za wsparcie. W Tbilisi i Batumi jego imieniem nazwano ulice, a ponad to w stolicy ustawiono popiersie z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

Całe przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygłoszone w 2008 r. w stolicy Gruzji - Tbilisi, jest zawarte w albumie „Prezydent RP Lech Kaczyński” wydanym przez Polskie Radio w 2020 roku pod patronatem Rady Mediów Narodowych.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Lech Kaczyński Gruzja Rosja

Ukraińskie wojsko chwali skuteczność i prostotę obsługi polskich zestawów rakietowych Piorun

02.08.2022 14:02
Wojsko Polskie dostanie więcej przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czerwcu podpisał dokumenty, na podstawie których Mesko dostarczy 3,5 tysiąca pocisków oraz 600 mechanizmów startowych.

W Krakowie rozpoczynają się obchody 130. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa

10.08.2022 15:12
Wybitny wojskowy, strateg i dowódca, cieszący się niezwykłym zaufaniem swoich żołnierzy, urodził się 11 sierpnia 1892 roku.

"Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa ojczyzny". Szef MON na przysiędze żołnierzy

12.08.2022 15:47
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przemawiał w Olsztynie podczas uroczystej przysięgi żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Jak podkreślił, Wojsko Polskie jest nie tylko coraz lepiej wyposażone, ale też coraz liczniejsze, m.in. dzięki kolejnym rekrutom zgłaszającym się do służby.