Redakcja Polska

Ukraińska armia zniszczyła sztab "grupy Wagnera". Pomógł rosyjski dziennikarz?

15.08.2022 10:47
Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej administracji obwodu, Serhij Hajdaj.
Władze obwodu ługańskiego: armia zniszczyła sztab grupy Wagnera
Władze obwodu ługańskiego: armia zniszczyła sztab "grupy Wagnera"FB/Генеральний штаб ЗСУ

Siły ukraińskie przeprowadziły atak w niedzielę, ustalana jest liczba zabitych, przekazał Hajdaj. Jego zdaniem ustalenie miejsca ataku ułatwiła publikacja jednego z dziennikarzy rosyjskich.W sprawie ataku sił ukraińskich na "grupę Wagnera" pojawiają się sprzeczne informacje. O zniszczeniu bazy "grupy Wagnera" w Popasnej, kontrolowanej przez wojska rosyjskie, powiadomiły najpierw w niedzielę prorządowe media w Rosji.

Wcześniej jeden z rosyjskich reporterów opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcia z bazy.Z kolei niektórzy eksperci, jak np. grupa Conflict Intelligence Team (CIT) nie wykluczyli, że publikacja była celowa i miała za zadanie sprowokować atak ukraiński. Taki atak miałby ułatwić Rosjanom określenie lokalizacji zachodnich wyrzutni używanych przez siły ukraińskie - ostrzegł CIT. 

PAP/IAR/dad

Japonia: duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe

15.08.2022 09:08
Japońskie duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który duchowo połączył Polskę i Japonię. Polacy modlili się o pomyślność dla kraju i zakończenie wojny na Ukrainie.

W Samborze w Ukrainie uchodźcy znajdują schronienie w Domu Sióstr Franciszkanek

15.08.2022 09:29
Siostra Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi udziela pomocy uchodźcom przybyłym do Sambora, a także tym, którzy decydują się na wyjazd do Polski.