Redakcja Polska

W Samborze w Ukrainie uchodźcy znajdują schronienie w Domu Sióstr Franciszkanek

15.08.2022 09:29
Siostra Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi udziela pomocy uchodźcom przybyłym do Sambora, a także tym, którzy decydują się na wyjazd do Polski.
Audio
  • Polacy na Ukrainie - rozmowa z siostrą Elżbietą Ślemp z Sambora [posłuchaj]
Wojenne przedszkole w Samborze
"Wojenne przedszkole" w SamborzeFoto: archiwum prywatne, siostra Elżbieta Ślemp

Założona przez siostrę Elżbietę, Sala Spotkań i Pamięci o mieszkańcach Sambora ratujących Żydów podczas II wojny światowej, stała się miejscem schronienia dla grupki uchodźców z Charkowa oraz miejscem spotkania dla dzieci miejscowych i dotkniętych traumą ucieczki z domów. W sali – jak mówi siostra – zorganizowano „wojenne przedszkole”. Przed wojną w pokojach nad salą mieszkały studentki, teraz – uciekinierzy wojenni.

Siostra Elżbieta Ślemp brała też udział w rozdzielaniu pomocy humanitarnej i organizowała transport do Polski i pobyt w kraju uciekinierom ze wschodu Ukrainy. Jest też zaangażowana w remont kościoła w Dźwiniaczce na Podolu.

Z siostrą Elżbietą Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Samborze w Ukrainie rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Wielu Polaków z Żytomierszczyzny zdecydowało się na wyjazd do Polski

06.06.2022 08:36
Ewakuację z objętej wojną Ukrainy organizowała m.in. Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

03.08.2022 13:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.

Polacy w Kropywnyckim. Ważna działalność Stowarzyszenia "Polonia" im. Karola Szymanowskiego

05.08.2022 19:50
Do Kropywnyckiego, za pośrednictwem Fundacji "Wolność i Demokracja", dotarła pomoc dla osób polskiego pochodzenia i ich rodzin. Stowarzyszenie "Polonia", dzięki doskonałemu rozeznaniu „w terenie", zadbało o to, aby różnorakie wsparcie dotarło do osób w szczególnie trudnej sytuacji.