Redakcja Polska

Polska pomoże ukraińskim sierotom i kobietom uwolnionym z niewoli. Rusza specjalny fundusz

17.08.2022 14:30
Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - poinformował w środę w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).
Szef KPRM Michał Dworczyk oraz wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terenów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk
Szef KPRM Michał Dworczyk oraz wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terenów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk Fot.: PAP/Viacheslav Ratynskyi

- Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Szef KPRM poinformował, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, za pomocą której można występować o pomoc dla dzieci, które straciły rodziców w trakcie działań wojennych. - W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieci. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem, będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien - przekazał Dworczyk.

Pomoc kobietom uwolnionym z niewoli

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i przeżyły tam traumę. - Takie kobiety, zgłaszając się do tego programu, będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną - podkreślił szef KPRM.


Posłuchaj
00:14 11893860_1.mp3 Dzięki funduszowi w ciągu roku będzie można pomóc nawet 1600 dzieciom. "Podobnie chcemy pomóc kobietom, które zostały zwolnione z rosyjskiej niewoli i które przeżyły tam traumę" - dodał szef kancelarii premiera (IAR)

 

Dworczyk wyjaśnił, dlaczego na patrona funduszu wybrano błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. - Był to duchowny z korzeniami i polskimi, i ukraińskimi, który w XX wieku ratował dzieci prześladowane przez Niemców. W XX wieku jednym z najstraszniejszych totalitaryzmów był niemiecki nazizm. W XXI wieku putinowska Rosja poprzez swój atak na Ukrainę sprawiła, że dzieci cierpią, dzieci są prześladowane i wymagają pomocy - mówił.


Posłuchaj
00:27 11893860_2.mp3 Na konferencji prasowej w Kijowie minister Dworczyk powiedział, że fundusz nieprzypadkowo nosi imię duchownego grekokatolickiego błogosławionego Klemensa Szeptyckiego (IAR)

 

Wyjaśnił, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

"Szczere i ogromne wsparcie"

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za pomoc, którą Ukraina dostaje od początku rosyjskiej inwazji. - Pragnę podziękować Polsce i narodowi polskiemu za to szczere i ogromne wsparcie, które otrzymujemy od Polski od 24 lutego i od wielu lat, kiedy rozpoczęliśmy swoją wojnę wyzwoleńczą od imperium zła, od Federacji Rosyjskiej - mówiła na wspólnej konferencji prasowej.

Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, wskazał, że wspieranie najsłabszych ofiar wojny "zawsze jest powinnością ludzi uczciwych". - Fundacja dziękuje rządom Ukrainy i Polski za to, że dzięki waszej współpracy możemy stworzyć program, który będzie służył najsłabszym - powiedział.

Na działalność funduszu Klemensa Szeptyckiego polskie władze przeznaczyły około 8 mln zł. Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która jest jego operatorem, przy weryfikacji beneficjentów będzie współpracować z Centrum Rozbudowy Pokoju. Gromadzi ono informacje o ofiarach wojny.

Wnioski o wsparcie finansowe w 2022 r. są przyjmowane od 17 sierpnia aż do wyczerpania środków. Formularz wniosku wypełnia się elektronicznie przez stronę internetową funduszu: https://sheptytskyfund.pl.


PAP/IAR/dad

Dłuższe pasmo autorskich audycji dziennikarzy Polskiego Radia dla Ukrainy

17.08.2022 12:09
Polskie Radio dla Ukrainy wydłuża do dziesięciu godzin emisję autorskiego pasma przygotowywanego w studiu w Warszawie. Od 17 sierpnia audycje dziennikarzy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane będą od godz. 11.00 do 21.00. Obecnie Polskiego Radia dla Ukrainy można słuchać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM, w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM oraz w Hrubieszowie na częstotliwości 93,3 FM. Stacja dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.

Poczta Polska podpisała memorandum o współpracy z Pocztą Ukrainy

17.08.2022 12:41
Ułatwienie procesów zakupowych dla obywateli polskich i ukraińskich czy umacniania relacji biznesowych z podmiotami z sektora e-Commerce - przewiduje podpisane memorandum o współpracy Poczty Polskiej z Pocztą Ukrainy - poinformowała w środę Poczta Polska.

Mer Lwowa: mieszkańcy powinni z wyprzedzeniem przygotować się na trudną zimę

17.08.2022 13:34
Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.