Redakcja Polska

Polskie Radio dla Ukrainy można usłyszeć w kolejnych miastach

03.09.2022 16:00
Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnych miastach - w Łodzi na częstotliwości 94,40 FM, we Wrocławiu na 100,70 FM, w Białymstoku na 94,80 FM i w Warszawie na 100,6 FM.
Audio
  • Andrzej Rybałt podkreśla, że stacja odpowiada na prośby słuchaczy [posłuchaj]
Polskie Radio dla Zagranicy
Polskie Radio dla ZagranicyPR

Stacja kontynuuje także nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na 93,3 FM. Dziennikarze Polskiego Radia dla Ukrainy informują o sytuacji w tym kraju oraz przekazują szczegóły na temat tego, gdzie udać się po pomoc, czy jak załatwić formalności.

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt mówi, że informacje dla Ukraińców mają jeszcze jeden wymiar. "To jest ważne nie tylko dlatego, że uchodźcy dowiadują się bezpośrednio od dziennikarzy Polskiego Radia, jak sobie poradzić na przykład na rynku pracy, jakie są możliwości korzystania z polskiej opieki zdrowotnej czy systemu oświaty, ale również ten projekt przeciwdziała propagandzie aparatu Putina" - mówi dyrektor. 

Andrzej Rybałt podkreśla, że stacja odpowiada na prośby słuchaczy. "Matki, które uciekły z Ukrainy, a mają małe dzieci, często postulowały, żeby były bajki w języku ukraińskim, a także kursy języka polskiego. Zaczął się rok szkolny w polskich szkołach. Rodzice dzieci ukraińskich prosili nas, żebyśmy udostępnili na naszych falach także kursy języka polskiego. Dlatego, że dla nich jest to podstawowy problem" - powiedział dyrektor.

Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim dla osób przybywających z Ukrainy i Ukraińców mieszkających w Polsce 2 maja. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na sześciu częstotliwościach FM. Stacji można słuchać także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo Polskie Radio emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach Donieckim i Ługańskim.

IAR/ks

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.

"Polska jako jeden z głównych wrogów". Propaganda rosyjska coraz bardziej uderza w nasz kraj

02.09.2022 18:25
W ocenie Stanisława Żaryna rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych propaganda rosyjska wzmacnia w ostatnim czasie przekaz wymierzony w Polskę. Kreml przedstawia w swoim społeczeństwie Polskę jako jednego z głównych wrogów. - Pokazuje, że nasz kraj jest liderem "rusofobii" w Europie, a jednocześnie że polityka władz RP szkodzi Polakom i Polsce - wskazał Żaryn. 

Związek Polaków na Łotwie świętuje stulecie istnienia

03.09.2022 11:45
Organizacja została powołana 6 sierpnia 1922 roku w Dyneburgu. Nasi rodacy na Łotwie stanowią czwartą pod względem liczby mniejszość narodową.