Redakcja Polska

Exit poll na Łotwie: zwyciężyła partia premiera Kriszjanisa Karinsza

02.10.2022 16:00
Na Łotwie zakończyły się wybory parlamentarne. Według wyników exit poll zwyciężyła w nich partia obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza.
Audio
  • Exit poll na Łotwie: zwyciężyła partia obecnego premiera [posłuchaj]
W wielu krajach Europy w weekend odbywają się wybory
W wielu krajach Europy w weekend odbywają się wyboryPAP/EPA/TOMS KALNINS

Po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie wygrywa partia Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza - powiadomiła w niedzielę łotewska Centralna Komisja Wyborcza.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez CKW po przeliczeniu ok. 90 proc. głosów, pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyło osiem ugrupowań. 

Na centroprawicową partię Nowa Jedność zagłosowało ok. 19 proc. wyborców, ok. 13 proc. opowiedziało się za będącym dotychczas w opozycji centrowym Związkiem Zielonych i Rolników, natomiast ok. 11 proc. za Zjednoczoną Listą, skupiającą regionalnych polityków i przedsiębiorców.

Kandydaci walczyli o sto miejsc w Sejmie z 19 list wyborczych. Przed wyborami eksperci i media prognozowali, że nowy - czternasty - parlament będzie rozdrobniony, a sformowanie rządu może trwać długo. 

Jedna z partii określanych jako rosyjskie - Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda" - według dotychczasowych danych Centralnej Komisji Wyborczej nie wejdzie do parlamentu. W poprzednich wyborach to ugrupowanie cieszyło się największą popularnością. W tym roku w Łatgalii, która tradycyjnie głosowała za "Zgodą", ugrupowanie zajęło dopiero trzecie miejsce. Wybory w tym graniczącym z Rosją i Białorusią regionie wygrała określana jako populistyczna partia Dla Stabilności, która zasiądzie w Sejmie.

Frekwencja wyniosła 59 proc. i była wyższa, niż cztery lata temu. Nie odnotowano poważnych incydentów. Trwa liczenie głosów oddanych w Rydze i za granicą.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Łotwa wybory parlamentarne

Rosyjski opozycjonista nazwał Putina "atomowym szantażystą"

02.10.2022 10:17
Rosyjski opozycjonista Ilia Jaszyn nazwał Władimira Putina „atomowym szantażystą”. W ocenie rosyjskiego polityka, miejsce takich ludzi jak prezydent Rosji jest na marginesie międzynarodowej społeczności i nikt nie powinien im podawać ręki.

Resort obrony Wielkiej Brytanii: wycofanie się z Łymana operacyjną i polityczną porażką Rosji

02.10.2022 10:37
Wycofanie się rosyjskich sił z Łymana, w czasie którego poniosły one duże straty, jest ważne z operacyjnego punktu widzenia; to dla Kremla poważny cios polityczny - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony

Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej we wspólnym oświadczeniu potępili Rosję i wezwali do wsparcia Ukrainy

02.10.2022 12:38
Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej wydali oświadczenie potępiające aneksję ukraińskich terytoriów przez Rosję i wzywające sojuszników do znaczącego zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa