Redakcja Polska

Słabe wyszkolenie i uzbrojenie. Brytyjski wywiad o problemach rosyjskich rezerwistów

31.10.2022 13:11
Brytyjski wywiad informuje, że rosyjska kadra oficerska jest zaniepokojona niskim stopniem wyszkolenia nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz bardzo słabym ekwipunkiem, z którym przybywają oni na front. Według informacji, na wyposażeniu żołnierzy są stare karabiny kałasznikow, wyciągnięte z magazynów, które są w złym stanie.
Zmobilizowani rosyjscy rezerwiści są słabo uzbrojeni, najczęściej w stare karabinki AKM, które wymagają innej amunicji niż ta używana przez regularne oddziały
Zmobilizowani rosyjscy rezerwiści są słabo uzbrojeni, najczęściej w stare karabinki AKM, które wymagają innej amunicji niż ta używana przez regularne oddziałyPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Na dodatek nowo zmobilizowani przybywają na front z karabinami o innym kalibrze niż używają żołnierze kontraktowi, co powoduje, że funkcjonariusze odpowiedzialni za logistyczne zabezpieczenie żołnierzy będą musieli dostarczać kilka rodzajów amunicji.

Problemy Rosjan na Ukrainie

Zdaniem brytyjskiego wywiadu, przy istniejących trudnościach logistycznych, z którymi boryka się rosyjska armia, tworzy to kolejne, dla niej problemy.

"Zdjęcia ze źródeł typu open source sugerują, że karabinki, które zostały wydane zmobilizowanym rezerwistom, to zazwyczaj AKM, broń wprowadzona po raz pierwszy w 1959 roku. Wiele z nich jest prawdopodobnie w stanie ledwo nadającym się do użytku po złym przechowywaniu. AKM strzela amunicją 7,62 mm, podczas gdy regularne jednostki bojowe Rosji są w większości uzbrojone w karabiny AK-74M lub AK-12 mające kaliber 5,45 mm" - napisano.

"Integracja rezerwistów ze służącymi na Ukrainie żołnierzami kontraktowymi i weteranami oznaczać będzie, że rosyjscy logistycy będą musieli wysyłać na pozycje frontowe dwa rodzaje amunicji do broni strzeleckiej, zamiast jednego. To prawdopodobnie jeszcze bardziej skomplikuje i tak już napięte systemy logistyczne Rosji" - dodano.

IAR/PAP/o

Rosja zawiesza udział w umowie zbożowej z Ukrainą. Joe Biden: to oburzające

30.10.2022 08:49
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że zawieszenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję jest oburzające. Jak podkreślił w rozmowie z reporterami agencji Reutera, Rosjanie "nie mają powodu, by tak robić".

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji o zawieszeniu udziału w umowie zbożowej

30.10.2022 11:30
Utrzymanie w mocy porozumienia o eksporcie przez Morze Czarne jest niezbędne, by zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu, będącego skutkiem agresji Rosji na Ukrainę - ocenił Josep Borrell.

Polska i inne kraje UE gotowe pomóc Ukrainie i potrzebującym w transporcie niezbędnych towarów

30.10.2022 18:46
Rosja wczoraj zawiesiła udział w porozumieniu zawartym pod auspicjami ONZ dotyczącym gwarancji bezpieczeństwa dla statków odbierających zboże z ukraińskich portów.