Redakcja Polska

Rosja zawiesza udział w umowie zbożowej z Ukrainą. Joe Biden: to oburzające

30.10.2022 08:49
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że zawieszenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję jest oburzające. Jak podkreślił w rozmowie z reporterami agencji Reutera, Rosjanie "nie mają powodu, by tak robić".
Joe Biden: zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej z Ukrainą jest oburzające
Joe Biden: zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej z Ukrainą jest oburzająceShutterstock/M. Cantille

Rosyjskie władze poinformowały w sobotę, że Rosja zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego".

Reakcja na decyzję Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.

- Dziś z Rosji wybrzmiało dosyć przewidywalne oświadczenie w sprawie tego, że ostatecznie burzy eksportową inicjatywę zbożową. Ale w rzeczywistości to nie jest ich dzisiejsza decyzja - powiedział prezydent.

Według niego Rosja "zaczęła świadomie zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków" z ukraińską żywnością. Jak poinformował, w tzw. korytarzu zbożowym powstał korek składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć według wyznaczonej trasy.

7 mln ludzi. Niektóre jednostki czekają już od trzech tygodni.

Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

PAP/ho

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

29.10.2022 15:19
Ważnym tematem wizyty była wojna na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.  

Pierwszy zestaw tureckich dronów Bayraktar trafił do Mirosławca

29.10.2022 13:30
Do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, na wyposażenie Wojska Polskiego, trafiła pierwsza partia tych tureckich maszyn.

Po rozmowach w Waszyngtonie czas na Seul. Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei Południowej

29.10.2022 13:40
Polityk, który jest ministrem aktywów państwowych ma na miejscu rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.