Redakcja Polska

Warszawa: aleja przy ambasadzie Rosji zmienia nazwę na "Ofiar Rosyjskiej Agresji"

20.11.2022 10:41
Aleja biegnąca przy ambasadzie Rosji w Warszawie zmienia nazwę na "aleję Ofiar Rosyjskiej Agresji". Informację o zmianie nazwy, która jest ciągiem pieszo-rowerowym, przy ul. Belwederskiej od Bagateli do skrzyżowania ze Spacerową, podał za pośrednictwem mediów społecznościowych warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Zmiana jest wynikiem wniosku warszawskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości. 
Aleja przy ambasadzie Rosji zmienia nazwę...na Ofiar Rosyjskiej Agresji
Aleja przy ambasadzie Rosji zmienia nazwę...na "Ofiar Rosyjskiej Agresji"facebook/ZDM

Wniosek przedłożył stołeczny radny Prawa i Sprawiedliwości Filip Frąckowiak, w lipcu tego roku. Teraz aleja nosi nazwę "Ofiar Rosyjskiej Agresji". 

Zmiana nazwy alei ma wymiar zarówno administracyjny, jak i symboliczny. Aleja znajduje się bowiem przy ambasadzie Rosji oraz jej dawnym ośrodku kulturalnym, który pochodzi jeszcze z czasów Związku Radzieckiego. 

"Tym sposobem zrealizowana została inicjatywa radnych m.st. Warszawy, którzy podejmując w październiku stosowną uchwałę, zdecydowali się upamiętnić ofiary rosyjskiego napadu na Ukrainę" – czytamy we wpisie Zarządu Dróg Miejskich.

Nowa nazwa alei przy ambasadzie Rosji

Jak przypomniał portal TVP.info, wniosek o zmianę nazwy alei został złożony przez radnego PiS. Frąckowiak w uzasadnieniu pisał, że "trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby rażące lekceważenie zasad współżycia międzynarodowego ze strony Rosji nie było kontynuowane". 

Jednym z takich działań miała być właśnie zmiana nazwy alei, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiej placówki. "Jednym z takich działań jest nadanie nazwy Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji drodze w pobliżu ambasady Federacji Rosyjskiej" - pisał w uzasadnieniu. 

Stołeczny radny przypomniał, że podobne działania podjęły już: Wilno i Praga.

Nad ranem 24 lutego 2022 Władimir Putin w specjalnym orędziu ogłosił rozpoczęcie "specjalnej operacji wojskowej", dokonując tym samym inwazji na Ukrainę. 


Facebook/TVP Info/PR24/dad

Estonia i Łotwa planują zakup pojazdów wojskowych o wartości blisko 700 mln euro

19.11.2022 17:57
Estonia i Łotwa planują zakup pojazdów wojskowych o wartości blisko 700 mln euro. Pierwsze z nich mogą pojawić w tych krajach już w przyszłym roku.

W Rosji będą produkowane irańskie drony bojowe - donosi "Washington Post"

20.11.2022 09:59
Rosja i Iran porozumiały się w sprawie budowy "setek" dronów bojowych według irańskiego projektu na terytorium Rosji - poinformował dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Umowę sfinalizowano na początku listopada podczas wizyty rosyjskiej delegacji w Iranie.

Finlandia politycznie "przejrzała na oczy" i postrzega Rosję tak, jak Polska

20.11.2022 10:37
W niedzielę na rozmowy z fińską premier Sanną Marin udaje się szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Marin jako pierwsza polityk na tym stanowisku w Finlandii zaczęła mówić publicznie, że jeśli chodzi o Rosję i Putina, to "rację miały władze Polski i krajów bałtyckich".