Redakcja Polska

Ukraińscy czołgiści rozpoczynają szkolenie w Wielkiej Brytanii

29.01.2023 16:13
Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2.
Audio
  • Ukraina: w najbliższych tygodniach możliwa nowa rosyjska ofensywa [posłuchaj]
Wielka Brytania: ukraińscy czołgiści przylecieli na szkolenie z obsługi czołgów Challenger 2
Wielka Brytania: ukraińscy czołgiści przylecieli na szkolenie z obsługi czołgów Challenger 2Twitter/ UK Ministry of Defence

„Ukraińscy czołgiści przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przygotować się do dalszej walki z Rosją. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2 wraz z krajami partnerskimi, demonstrując wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym” – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. 

Rzecznik ministerstwa obrony powiedział w piątek "The Sun": „Przeprowadzamy rygorystyczną ocenę ryzyka związanego z dostarczaniem broni dla obrony Ukrainy. Czołgi, które dostarczamy Ukrainie, zostaną wybrane z floty wojskowej o wysokiej gotowości, aby zapewnić ich jak najszybsze dotarcie do Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Jak poinformował "The Sun", armia przygotowuje wspólnie z ukraińskim dowództwem awaryjne plany odzyskania brytyjskich czołgów, jeśli zostaną uszkodzone na Ukrainie — aby ich ściśle tajne uzbrojenie i technologie nie dostały się w rosyjskie ręce.

PAP/ks

Nowe dostawy broni ciężkiej dla Ukrainy. Szef NATO: Putin przecenił możliwości rosyjskich wojsk

15.01.2023 19:27
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w najbliższym czasie Ukraina może spodziewać się nowych dostaw broni ciężkiej z Zachodu. - Jesteśmy w decydującej fazie wojny. Dlatego ważne jest, abyśmy dostarczyli Ukrainie broń, której potrzebuje do zwycięstwa - podkreślił szef NATO.

Premier Morawiecki o Leopardach dla Ukrainy: nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie udzieliły szybko zgody

16.01.2023 10:35
- Nie wyobrażam sobie, żeby zgoda Niemiec na przekazanie Ukrainie nowoczesnych czołgów Leopard 2 nie została szybko udzielona. Ważne, by przestać działać kunktatorsko i zająć się realnym wsparciem - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Berlina.

"Politico": Paryż rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc

19.01.2023 09:46
Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc w ramach międzynarodowej pomocy w wojnie z Rosją - podał w czwartek portal "Politico" za anonimowym źródłem we francuskich władzach.