Redakcja Polska

Ukraińscy eksperci: samoloty bojowe niezbędne dla Ukrainy

30.01.2023 12:15
Bez tych maszyn Ukraina nie obroni się między innymi przed rosyjskimi bombowcami. Kijów apeluje o dostawy przede wszystkim myśliwców F-16.
Audio
  • Trwa debata na temat zbrojenia Ukrainy w natowski sprzęt. Równolegle z nią Polska wzmacnia swój potencjał obronny. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Media: Ukraina chce myśliwców z Zachodu, ale Niemcy są przeciwne
Media: Ukraina chce myśliwców z Zachodu, ale Niemcy są przeciwneShutterstock/Albert Beukhof

Ekspert Mykoła Bieleskow w rozmowie z Polskim Radiem zaznacza, że obecna ukraińska obrona przeciwlotnicza może sobie nie poradzić z atakiem bombowym ze strony Rosjan. Jak podkreśla, dostarczenie przez zachód nie tylko systemów przeciwlotniczych, ale i samolotów zagwarantuje, że w przestrzeń powietrzną Ukrainy nie będą wlatywać te rosyjskie samoloty, które są zdolne do bombardowań.

Ekspert przyznaje jednocześnie, że jeśli decyzja o dostarczeniu samolotów zapadnie, to minie sporo czasu, nim ukraińska armia będzie mogła włączyć je do swojego uzbrojenia. Jak ocenia, jeśli będzie decyzja, że Ukraina otrzyma eskadrę kilkunastu myśliwców, to szkolenia i przygotowania do użytku potrwają co najmniej rok.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie udzielonym kanadyjskiej telewizji CBC wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda się przekonać sojuszników do dostarczenia Ukrainie samolotów i rakiet dalekiego zasięgu.

IAR/PP

"Wojna uświadomiła jakim błędem było uznawanie Rosji jako wiarygodnego partnera"

01.01.2023 09:30
Rozpoczęta 24 lutego ofensywa rosyjskiego wojska i kolejne działania na froncie zdominowały międzynarodową debatę publiczną minionych 12 miesięcy.

Sekretarz generalny NATO apeluje o szybkie dozbrajanie Ukrainy

11.01.2023 12:44
NATO udziela Ukrainie żywotnego wsparcia w odważnej walce tego państwa z rosyjską inwazją; czas jest teraz najważniejszy, musimy szybciej dostarczać Kijowowi bardziej zaawansowany sprzęt - przekazał w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

18 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy"

20.01.2023 15:57
W czasie okupacji działał w podziemiu, był kurierem i emisariuszem Naczelnego Wodza i Komendanta Głównego Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został redaktorem polskiej sekcji BBC w Londynie, a następnie przez 25 lat kierował sekcją polską Radia Wolna Europa w Monachium.