Redakcja Polska

"Wojna uświadomiła jakim błędem było uznawanie Rosji jako wiarygodnego partnera"

01.01.2023 09:30
Rozpoczęta 24 lutego ofensywa rosyjskiego wojska i kolejne działania na froncie zdominowały międzynarodową debatę publiczną minionych 12 miesięcy.
Audio
  • Rok 2022 rokiem wojny Rosji z Ukrainą. Rozmowa Przemysława z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl [POSŁUCHAJ]
Rosjanie nie przestają bombardować obiektów cywilnych i infrastruktury krytycznej na Ukrainie
Rosjanie nie przestają bombardować obiektów cywilnych i infrastruktury krytycznej na UkrainiePAP/Eugene Titov

Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie zmieniła Unię Europejską w pozytywnym sensie, udało się uciszyć głosy tych, którzy godzili się na ustępstwa wobec Kremla - podkreślił ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej.

Wsewołod Czencow podsumował ten rok w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. „Unia pokazała, że może być bardziej efektywna, szybsza w działaniach, które przynoszą rezultaty. Widzimy Unię zjednoczoną jak nigdy dotąd, która przyjmowała surowe sankcje” - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii. Wymienił surowe sankcje i przekazywaną pomoc finansową oraz humanitarną, głównie ze strony Polski. „Każdy ruch Rosji spotykał się z silną reakcją po stronie Unii. Najważniejsze teraz jest to, że udało nam się uciszyć głosy tych, którzy próbowali prowadzić politykę ustępstw wobec Putina. Jest pozytywna dynamika w tych krajach wahających się, które teraz lepiej rozumieją czym jest rosyjska agresja i jakim Rosja jest zagrożeniem dla Europy” - podkreślił Wsewołod Czencow.

Wsewołod Czencow wskazał też na powody decyzji o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii, decyzji o którą Polska i kraje bałtyckie zabiegały od dawna, ale brak było chęci ze strony pozostałych państw. „Bo zawsze był czynnik rosyjski. To wiele nas kosztowało, by w końcu podkreślić, że Ukrainy nie można postrzegać przez pryzmat Rosji. Ukraina powinna być postrzegana jako europejski kraj, z europejskimi korzeniami, zdolna do przekształcenia w europejską nowoczesną demokrację, która może mieć wkład w budowanie nowej, zjednoczonej Europy” - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii.

Dodał, że wojna uświadomiła jakim błędem było uznawanie Rosji jako wiarygodnego partnera. „To tworzyło wiele nieporozumień, fałszywych sentymentów. Kraje członkowskie chciały zawsze dawać coś Rosji, by jej nie irytować, by nie zagrażać relacjom handlowym i gospodarczym. Ale kiedy Rosja sama zdecydowała się zrujnować relacje z Ukrainą i Unią Europejską, zrozumiano w końcu, że nie działa logika zaangażowania z Rosją poprzez współpracę gospodarczą”- mówił ambasador Ukrainy przy Unii. Jego zdaniem kluczowe też było wsparcie obywateli Unii i przekonanie, że Ukraina należy do europejskiej rodziny.

Pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia o plany na przyszły rok Wsewołod Czencow wymienił rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią. „Naciskamy na to, staramy się przyspieszyć wdrożenie rekomendacji Unijnej Rady z czerwca. Oczekujemy, że wiosną Komisja Europejska przedstawi swoja ocenę i zdecyduje dalszych ważnych krokach” - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii w rozmowie z Beatą Płomecką.

IAR/PP

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 

"Każda pomoc potrzebna na wczoraj". Szef MSZ Ukrainy apeluje m.in. o kolejne dostawy sprzętu

30.12.2022 14:00
W wywiadzie dla brukselskiego portalu informacyjnego Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że "kiedy walczysz na wojnie, wszelka pomoc jest potrzeba na wczoraj". Zaapelował do UE o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza coraz skuteczniejsza

30.12.2022 15:03
Ukraińska obrona przeciwlotnicza staje się coraz bardziej skuteczna - uważają tamtejsi eksperci. Podczas wczorajszego rosyjskiego zmasowanego ataku Ukraińcom udało się strącić zdecydowaną większość rosyjskich rakiet. Szczelność ukraińskiej obrony może jeszcze bardziej wzrosnąć wraz z przybyciem nad Dniepr systemu obrony Patriot.

Polska przekazała Ukrainie trzecią partię terminali Starlink. "Braterski naród pomaga nam w walce o wolność"

30.12.2022 16:49
"Otrzymaliśmy od polskiego rządu trzecią partię terminali Starlink. Dziękujemy władzom w Warszawie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc, która została niezwłocznie przekazana w kryzysowej sytuacji" - napisał w piątek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.