Redakcja Polska

Amerykanie zestrzelili chiński balon. Trwa akcja wydobycia jego szczątków

04.02.2023 21:29
Amerykanie zestrzelili na Atlantykiem, podejrzewany o działania szpiegowskie chiński balon - informuje korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Wcześniej zamknięto cześć przestrzeni powietrznej nad Kalifornią dla lotów cywilnych. 
USA. Chiński balon szpiegowski został zestrzelony
USA. Chiński balon szpiegowski został zestrzelonyShutterstock/Angel DiBilio

Chiński balon został po raz pierwszy zauważony kilka dni temu nad Montaną, gdzie znajduje się jedno z trzech amerykańskich pól silosów rakiet balistycznych.

Amerykanie już wcześniej rozważali zestrzelenie obiektu, jednak spadające odłamki mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi. Zdecydowano się na zestrzelenia balona dopiero, gdy znalazł się nad Oceanem Atlantyckim.

USA. Wstrzymanie ruchu lotniczego

Federalna Administracja Lotnicza wydała na wniosek Pentagonu tymczasowy nakaz wstrzymania cywilnego ruchu powietrznego w stanach Karolina Północna i Południowa.

Prezydent Joe Biden pytany co zamierza zrobić z balonem odpowiedział tylko "Zajmiemy się tym".

Pojawienie się balonu spowodowało odwołanie wizyty w Pekinie sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena. Biały Dom i Pentagon oświadczyły, że obecność chińskiego balonu szpiegowskiego w amerykańskiej przestrzeni powietrznej jest oczywistym naruszeniem suwerenności USA i złamaniem prawa międzynarodowego.

IAR/ho

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone Chiny szpieg

Portugalia dołącza do koalicji państw, które chcą przekazać Leopardy Ukrainie

04.02.2023 15:31
Władze Portugalii przekażą czołgi Leopard 2 dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił w sobotę portugalski premier Antonio Costa. Polityk nie sprecyzował, ile spośród 37 posiadanych przez portugalską armię pojazdów trafi do ukraińskich sił zbrojnych.

Tysiące ochotników zgłosiło się na Ukrainie do nowych oddziałów szturmowych

04.02.2023 16:00
 Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową - poinformowała w sobotę ukraińska Gwardia Narodowa (GN).

Wielka Brytania: ukraińskie załogi ćwiczą na Challengerach 2

04.02.2023 16:26
Ukraińskie załogi intensywnie ćwiczą na czołgach Challenger 2 w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia z poligonu, na których widać żołnierzy uczących się manewrowania w ćwiczebnej wersji Challengera. - Czołgiści z Sił Zbrojnych Ukrainy szybko opanowali w tym tygodniu sterowanie potężnym Challengerem 2 - brzmi podpis pod zdjęciem.