Redakcja Polska

Ukraina: narasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym

01.03.2023 16:52
Na Ukrainie wzrasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym. Może ono mieć nie tak masowy charakter, jak w przypadku poprzednich ostrzałów. Rosjanie, jak wskazują przedstawiciele ukraińskiej armii, mogą zmienić taktykę.
Bahmut zniszczony rosyjskimi atakami rakietowymi
Bahmut zniszczony rosyjskimi atakami rakietowymihttps://twitter.com/KyivDuke/status/1623583971022888960/photo/4

Rosyjska armia, jak podkreśla rzecznik Sił Obrony Południe kpt. Natalia Humeniuk może atakować mniejszymi falami, bądź pojedynczo, jednak ryzyko ostrzału rakietowego jest bardzo wysokie. Jak wskazuje, w ostatnim czasie Rosjanie wyprowadzili na Morze Czarne 5 okrętów rakietowych, które są uzbrojone łącznie 32 rakietami. - Już od dawna nie obserwowaliśmy na Morzu Czarnym takiej liczby okrętów rakietowych - zaznacza Natalia Humeniuk. Wśród okrętów są też okręty podwodne. Ich ostrzały, jak zaznacza ukraińska wojskowa, są dość trudne do lokalizowania dla obrony powietrznej.


Posłuchaj
00:59 12227391_1.mp3 Na Ukrainie wzrasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym. Może ono mieć nie tak masowy charakter, jak w przypadku poprzednich ostrzałów. Rosjanie, jak wskazują przedstawiciele ukraińskiej armii, mogą zmienić taktykę. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Z kolei, jak podkreśla ukraiński analityk wojskowy Ihor Romanenko - Rosjanie ostatnio przerzucili bliżej Ukrainy swoje bombowce strategiczne. Są to Tu-160 i Tu-95 MS, które zdolne są do ataków za pomocą precyzyjnych rakiet Ch-101 i Ch-555. Jest duże prawdopodobieństwo, że nimi zaatakują - wskazuje ekspert.

W ostatnich dniach Rosjanie wypuszczają też nad Ukrainę każdej doby po kilka dronów bojowych. Zdaniem ekspertów może to służyć rozpoznaniu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Szwajcarski ekspert: w październiku Rosja przegra wojnę, po czym stanie się "tanią stacją benzynową Chin"

01.03.2023 11:57
Szwajcarski wykładowca Akademii Wojskowej ETH Zurich Marcus Keupp w wywiadzie dla magazynu "Bilanz" odważył się na prognozę terminu zakończenia wojny na Ukrainie - pisze portal dziennika "Bild". Zdaniem eksperta "w październiku tego roku Ukraina pokona Rosję".

Bestialstwo Rosjan na Ukrainie. Ukrywali miny pułapki w zabawkach, kołyskach czy szafkach

01.03.2023 14:09
- Rosjanie ukrywali miny pułapki w różnych miejscach np. zabawkach, kołyskach czy szafkach. To bestialstwo, bo cóż im winne są dzieci i cywile - powiedział w środę w Studiu PAP nadkom. Krzysztof Funkiendorf, dowódca kontyngentu humanitarnego polskiej policji na Ukrainie.

Białoruś: władze miejscowe w Iwie przeciwko językowi polskiemu w kościołach katolickich

01.03.2023 15:34
Miejscowe władze białoruskiego miasta Iwie na Grodzieńszczyźnie chcą zakazać używania języka polskiego w świątyniach katolickich - poinformowało Euroradio.