Polskie Radio
Section05
gospodarka rosji

Sankcje UE wobec Rosji. Borrell: mają duży wpływ na jej potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell napisał w sobotę na swoim blogu, że zachodnie sankcje wobec Rosji mają duży wpływ na potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny kraju, który napadł na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 sankcje sankcje Unii Europejskiej polityka dyplomacja GOSPODARKA przemysł technologie Bruksela Rosja Moskwa gospodarka rosji

Ogromny spadek eksportu Gazpromu

Eksport gazu z Rosji do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw przez państwowy Gazprom zmalał w 2022 roku o ponad 45 procent wobec 2021 roku. To spadek ze 185,1 mld metrów sześciennych do 100,9 mld metrów sześciennych. Dane podała rosyjska firma. Wcześniej Gazprom informował, że wraz ze zmniejszonym popytem ogranicza wydobycie - od stycznia do połowy grudnia spadło ono o blisko 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gospodarka rosji sankcje energetyka

"Rosjanie spadają z wysokiego konia". Iwona Wiśniewska o skutkach sankcji nałożonych na Rosję

- Rosyjski kryzys z 1998 roku był orzeźwiający dla rosyjskiej gospodarki. Rosja zbankrutowała i zaczęła wszystko od nowa. Na tym można było budować i już w 1999 roku zaczął się wzrost gospodarczy. Obecnie Rosję czeka najpewniej kilka lat spadków. Będzie to absolutnym szokiem dla społeczeństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2022 gospodarka rosji ŚWIAT

Premier: każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów tzw. podwójnego użytku

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "namawiamy do wprowadzenia wobec Rosji dalszych ograniczeń w handlu". - Każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów "podwójnego użytku", które mogłyby posłużyć Władimirowi Putinowi do jego zbrodniczych zamiarów - zaznaczył szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Warszawa Zamek Królewski sankcje Trójkąt Lubelski Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin konflikty międzynarodowe gospodarka rosji handel

Iwona Wiśniewska: z perspektywy gospodarki Rosji decyzja o rozpoczęciu wojny była dramatyczna

- Władimir Putin może zrobić, co zechce, co pokazał decyzją o rozpoczęciu wojny, która była dramatyczna z perspektywy rosyjskiej gospodarki. To jest fenomen, żeby jedną decyzją w ciągu dwóch tygodni doprowadzić gospodarkę do takiego stanu - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Iwona Wiśniewska wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni sankcje Ośrodek Studiów Wschodnich gospodarka rosji GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej Europa Unia Europejska

Prof. Krysiak o współpracy gospodarczej Rosji. "Są kraje, które nie dadzą się uwieść krótkookresowym zyskom"

- Chiny mogą dostarczać Rosji dochody ze sprzedaży ropy, czy gazu. Natomiast (...) tylko narody z wartościami, dla których gospodarka jest ważna, ale nie najważniejsza (...) nie dają się uwieść krótkookresowym zyskom - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 sankcje Chiny ekonomia gospodarka rosji gospodarka chin