Redakcja Polska

Szwajcarski ekspert: w październiku Rosja przegra wojnę, po czym stanie się "tanią stacją benzynową Chin"

01.03.2023 11:57
Szwajcarski wykładowca Akademii Wojskowej ETH Zurich Marcus Keupp w wywiadzie dla magazynu "Bilanz" odważył się na prognozę terminu zakończenia wojny na Ukrainie - pisze portal dziennika "Bild". Zdaniem eksperta "w październiku tego roku Ukraina pokona Rosję".
Amerykańscy eksperci: Rosja straciła na Ukrainie 60-70 tys. zabitych, więcej niż we wszystkich konfliktach po II wojnie św. razem wziętych
Amerykańscy eksperci: Rosja straciła na Ukrainie 60-70 tys. zabitych, więcej niż we wszystkich konfliktach po II wojnie św. razem wziętychKate_Koreneva/Shutterstock

Nie ma kwestii, czy Ukraina pokona Rosję, ale kiedy (to nastąpi) - stwierdził Keupp. - Rosja strategicznie przegrała wojnę. Rosja wkrótce zużyje swoje rezerwy. Ukraina jest wspierana przez Zachód, a Zachód ma większą siłę - przekonywał ekspert.

Według Keuppa wskaźnik strat Rosjan jest "ogromnie wysoki, wyższy niż w czasie II wojny światowej". Rosjanie tracą "pięć czołgów i sześć bojowych wozów piechoty" dziennie. Można "po prostu obliczyć, kiedy Rosji skończy się sprzęt".

Z szacunków Keuppa wynika, że "w październiku tego roku Ukraina pokona Rosję".

Po klęsce, którą przewiduje Keupp, Rosja technologicznie "zrobi tak duży krok wstecz", że stanie się "krajem rozwijającym się", "tanią stacją benzynową Chin, dopóki nie zostanie wypompowana do sucha, a następnie wyrzucona przez Chiny na śmieci".


PAP/dad

Debata o przyszłości Ukrainy w polskim konsulacie w Nowym Jorku

01.03.2023 09:35
Scenariusze dla Ukrainy w celu jej zwycięstwa i odbudowy - to tytuł wtorkowej debaty z udziałem polskich, ukraińskich i amerykańskich panelistów na temat przyszłości kraju, napadniętego przez Rosję. Miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Z anektowanego Krymu wojskowi rosyjscy ewakuują rodziny

01.03.2023 10:20
Wojskowi rosyjscy ewakuują swoje rodziny z rejonu wsi Perewalne koło Symferopola, na Półwyspie Krymskim anektowanym przez Rosję - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie w środę.

Prezydent Andrzej Duda o sojuszu z USA: silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski

01.03.2023 11:27
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski.