Redakcja Polska

W Parlamencie Europejskim otwarta została wystawa pokazująca pomoc Polaków dla Ukraińców

14.03.2023 17:35
"My z Wami" - pod tym tytułem otwarta została wystawa w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, pokazująca w jaki sposób Polacy pomagali Ukraińcom po rosyjskiej inwazji.
My z Wami - pod tym tytułem otwarta została wystawa w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
"My z Wami" - pod tym tytułem otwarta została wystawa w Parlamencie Europejskim w StrasburguŹródło: Twitter/Poland in the EU @PLPermRepEU

- Na zdjęciach widać, jak polscy obywatele już od pierwszych dni wojny nieśli bezinteresowną pomoc Ukraińcom, szczególnie kobietom i dzieciom, nie czekając na europejskie wytyczne - powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Jak dodała: "Wystawa pokazuje, jak Polacy otworzyli swoje serca, swoje domy na to, by nieść w tych trudnych chwilach pomoc drugiemu człowiekowi, pomoc naszym sąsiadom". - Pokazuje naszą solidarność, nie tylko jako narodu, ale przede wszystkim również organizacji pozarządowych, samorządów, rządu, w tym, by w tych trudnych chwilach dla Ukraińców nieść im pomoc. jestem dumna, że w tych trudnych chwilach pokazaliśmy nie tylko Europie ale i światu naszą solidarność - mówiła Mazurek.

Posłuchaj
00:27 12249658_2.mp3 Na zdjęciach widać, jak polscy obywatele już od pierwszych dni wojny nieśli bezinteresowną pomoc Ukraińcom - mówiła europosłanka Beata Mazurek

 

- Przez osiem lat mówiliśmy o tym, że Ukraina prowadzi wojnę, a w Europie wielu wzruszało ramionami na nasze słowa - dodał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Gdyby było inaczej, nie doszłoby do tej wojny. Dzisiaj musimy bronić Ukrainy, musimy bronić naszych granic. Musimy bronić naszych państw, musimy bronić Europy. Ukraina stawa bohaterski, twardy opór, a my robimy co w naszej mocy i o tym jest ta wystawa. Jest to też apel do Europy, do całego świata - zaznaczył polityk.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę granicę Polski przekroczyło ponad 10 mln ukraińskich obywateli - informuje Straż Graniczna. Około 1,3 mln osób z nich zostało w naszym kraju na stałe.


IAR/dad

Polska przekaże myśliwce MiG-29 Ukrainie. Mateusz Morawiecki podał przybliżony termin

14.03.2023 14:13
To może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29.

Europejski Bank Inwestycyjny stworzy fundusz na odbudowę Ukrainy? Polska jest "za"

14.03.2023 14:46
Jak przekazała przebywająca w Brukseli minister finansów Magdalena Rzeczkowska, Polska popiera pomysł stworzenia funduszu przez Europejski Bank Inwestycyjny na odbudowę Ukrainy. Chodzi o szybką odbudowę zniszczonej infrastruktury krytycznej i umożliwienie funkcjonowania tego kraju. - To krok w dobrą stronę - dodała minister.

"Chcemy szeroko pokazywać ich pomysły". Andrzej Duda spotkał się z młodymi wynalazcami

14.03.2023 15:50
Chcemy chwalić się rozwiązaniami młodych innowatorów i szeroko pokazywać ich pomysły - powiedział prezydent Andrzej Duda. Do Pałacu Prezydenckiego zaprosił młodych wynalazców i innowatorów. - Liczymy, że odwdzięczą się jako globalni przedsiębiorcy - zaznaczył prezydent.