Redakcja Polska

ISW: spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy

16.03.2023 15:16
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło. W obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Żołnierze w pobliżu frontowego miasta Bachmut
Żołnierze w pobliżu frontowego miasta Bachmut Foto: PAP / Eugene Titov

Analitycy przywołują opinię służb prasowych armii ukraińskiej, iż z powodu strat w ludziach i sprzęcie wojska rosyjskie straciły potencjał ofensywny. ISW podkreśla, że jest to zbieżne z oceną analityków tego ośrodka. Uważają oni, że "rosyjska operacja ofensywna w obwodzie ługańskim prawdopodobnie zbliża się do maksymalnego punktu, jeśli już go nie osiągnęła, aczkolwiek Rosja zaangażowała na linii Swatowe-Kreminna większość elementów co najmniej trzech dywizji".

Wojska rosyjskie w zeszłym tygodniu osiągnęły jedynie "minimalne zdobycze taktyczne wzdłuż całej linii frontu w obwodzie ługańskim", a siły ukraińskie "prawdopodobnie zdołały przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytoria w obwodzie ługańskim" - ocenia ISW.

Spada również, według źródeł ukraińskich, ilość ataków na oblegany przez Rosjan Bachmut - dodaje ośrodek. Wyraża przypuszczenie, że ofensywa najemników z Grupy Wagnera na Bachmut również zbliża się do punktu kulminacyjnego. Ośrodek wskazuje, że "siły rosyjskie musiałyby zapewne zaangażować znaczne rezerwy, by zapobiec tej kulminacji. Mogą być do tego zdolne - ISW zarejestrowała w Bachmucie i wokół niego elementy rosyjskich pułków powietrzno-desantowych, które nie wydają się w tej chwili silnie zaangażowane w walki".

"Rosjanie mogliby również zaangażować elementy innych jednostek konwencjonalnych", w tym ściągając oddziały z innych miejsc na froncie - kontynuuje ośrodek. Niemniej - jak ocenia - "sama ofensywa Grupy Wagnera nie wystarczy do przejęcia Bachmutu".

Siły rosyjskie nie prowadzą aktywnych ani skutecznych operacji ofensywnych w innych miejscach na terenie działań bojowych - podkreśla amerykański think-tank. "Wraz ze spadkiem tempa operacji wzdłuż krytycznych odcinków frontu siły ukraińskie mogą zyskiwać możliwość odzyskania inicjatywy" - konkludują analitycy. 


PAP/IAR/dad

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

16.03.2023 11:06
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Białoruskie media miezależne: trzech Białorusinów wśród zlikwidowanej w Polsce rosyjskiej sieci szpiegowskiej

16.03.2023 13:08
Niezależne media białoruskie informują o likwidacji rosyjskiej sieci szpiegowskiej w Polsce. Powołują się na publikacje w mediach polskich. Dziś rano wczorajsze wieczorne informacje o likwidacji siatki potwierdził w Polskim Radiu wicepremier Mariusz Błaszczak.

Orlen: połowa gazu sprowadzonego w ubiegłym roku do Polski to LNG oraz dostawy gazociągami z nowych kierunków

16.03.2023 13:32
Ponad połowa gazu sprowadzonego w ubiegłym roku do Polski to LNG oraz dostawy gazociągami z nowych kierunków - informuje Grupa Orlen. Koncern podsumował dane dotyczące importu tego surowca za 2022 rok. Wynika z nich, że struktura zaopatrzenia Polski w gaz zmieniła się zasadniczo w minionym roku. 43 procent całego importu tego surowca stanowiły dostawy LNG i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o połowę. Głównie dostawy te pochodziły ze Stanów Zjednoczonych.