Redakcja Polska

Orlen: połowa gazu sprowadzonego w ubiegłym roku do Polski to LNG oraz dostawy gazociągami z nowych kierunków

16.03.2023 13:32
Ponad połowa gazu sprowadzonego w ubiegłym roku do Polski to LNG oraz dostawy gazociągami z nowych kierunków - informuje Grupa Orlen. Koncern podsumował dane dotyczące importu tego surowca za 2022 rok. Wynika z nich, że struktura zaopatrzenia Polski w gaz zmieniła się zasadniczo w minionym roku. 43 procent całego importu tego surowca stanowiły dostawy LNG i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o połowę. Głównie dostawy te pochodziły ze Stanów Zjednoczonych.
Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.Gaz-system/twitter

W przypadku gazu sprowadzanego rurociągami dominował kierunek zachodni. Najwięcej surowca pochodziło z Niemiec - około 25 procent całego importu. Kolejne dziewięć procent importu pochodziło z nowych kierunków: Norwegii, Słowacji i Litwy. Dostawy z tych krajów były możliwe dzięki uruchomieniu w ubiegłym roku nowych inwestycji: gazociągu Baltic Pipe oraz połączeń międzysystemowych Polska-Litwa i Polska-Słowacja.

W 2022 roku znacząco zmniejszyła się ilość gazu sprowadzanego z Rosji. Dostawy z tego kraju w ubiegłym roku stanowiły niewiele ponad 20 procent całego importu. Rok wcześniej - 61 procent. Orlen przypomina jednocześnie, że od kwietnia ubiegłego roku Polska nie importuje gazu z Rosji.

Prezes koncernu Daniel Obajtek powiedział, że szybka i efektywna reorientacja kierunków importu gazu zapewniła bezpieczeństwo polskim odbiorcom tego surowca. - Idziemy jednak dalej - 2023 będzie pierwszym pełnym rokiem bez importu gazu z Rosji. Zastąpią go dostawy gazociągiem Baltic Pipe oraz gaz skroplony z USA - podkreślił Daniel Obajtek.

W sumie Grupa Orlen sprowadziła z zagranicy w ubiegłym roku prawie 14 miliardów metrów sześciennych gazu. To o 14 procent mniej niż rok wcześniej.

IAR/dad

Ukraińcy zamówili kolejną partę karabinków Grot. "To nie będzie śladowe zamówienie"

16.03.2023 09:41
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

16.03.2023 11:06
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Białoruskie media miezależne: trzech Białorusinów wśród zlikwidowanej w Polsce rosyjskiej sieci szpiegowskiej

16.03.2023 13:08
Niezależne media białoruskie informują o likwidacji rosyjskiej sieci szpiegowskiej w Polsce. Powołują się na publikacje w mediach polskich. Dziś rano wczorajsze wieczorne informacje o likwidacji siatki potwierdził w Polskim Radiu wicepremier Mariusz Błaszczak.