Redakcja Polska

Na Ukrainę dotarły czołgi Challenger. "Rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie może być tak mocne"

28.03.2023 13:30
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi ChallengerМіністерство оборони України

"Testowaliśmy dzisiaj z dowódcą wojsk desantowo-szturmowych Maksymem Myrohorodskim i naszymi żołnierzami nowe uzbrojenie w naszych oddziałach. Challengery od Wielkiej Brytanii, Strykery i Cougary (transportery opancerzone) od USA i niemieckie Mardery" - powiadomił w mediach społecznościowych Reznikow.


- (Challengery) są już na Ukrainie - potwierdziła w rozmowie z agencją AFP Iryna Zołotar, rzeczniczka resortu obrony, nie podając jednak więcej szczegółów.

Również we wtorek Reznikow podziękował władzom Wielkiej Brytanii za dostarczenie czołgów. "Jeszcze rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie partnerów może być tak mocne" - napisał Reznikow, dodając, że "operacja orków (Rosjan) idzie zgodnie z planem" - kopią okopy i "w ciągu trzech dni przestawili się z paradygmatu zwycięstwa na to, że trzeba przejść do obrony".


PAP/dad

Analitycy ISW: wojna będzie trwać tak długo, jak Putin wierzy, że może pokonać Ukrainę

27.03.2023 09:53
Inwazja Rosji na Ukrainę będzie trwać tak długo, jak Władimir Putin wierzy, że może działaniami militarnymi narzucić Ukrainie swoją wolę lub zmusić ją do zaprzestania walk w sytuacji, gdy Zachód ją porzuci - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Brytyjczycy przeszkolili ukraińskich czołgistów. Mogą wziąć udział w wiosennej kontrofensywie

27.03.2023 10:40
Ukraińskie załogi zakończyły szkolenia na przekazywanych przez Wielką Brytanię czołgach Challenger 2 i wróciły do kraju, aby kontynuować walkę z rosyjską inwazją - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Foreign Policy" o zaletach powołania sojuszu Polski i Ukrainy - struktury na wzór unii polsko-litewskiej

27.03.2023 11:23
Z koncepcją powołania w obecnych czasach silnego sojuszu polsko-ukraińskiego - struktury na wzór unii polsko-litewskiej - wystąpił w niedzielę amerykański magazyn "Foreign Policy". "Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego - czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie" – spekuluje magazyn.  

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".