Redakcja Polska

Coraz więcej studentek wybiera kierunki informatyczne. Opublikowano raport "Kobiety na politechnikach"

20.04.2023 15:40
Przez dekadę wzrosła liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Fundacja po raz 15. zbadała udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych.
Między 2013 a 2022 rokiem liczba kobiet na kierunkach informatycznych na wszystkich uczelniach wzrosła o 56 procent
Między 2013 a 2022 rokiem liczba kobiet na kierunkach informatycznych na wszystkich uczelniach wzrosła o 56 procentShutterstock/REDPIXEL.PL

Autorka raportu doktor Anna Knapińska z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytut Badawczego mówi, że między 2013 a 2022 rokiem liczba kobiet na kierunkach informatycznych na wszystkich uczelniach wzrosła o 56 procent, a liczba mężczyzn w tym samym czasie wzrosła o 18 procent. - Równie spektakularny jest ten wzrost na publicznych uczelniach technicznych - o 47 procent, podczas gdy liczba mężczyzn spadła o trzy procent - dodaje autorka badania.

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Bianka Siwińska podkreśla, że wzrost liczby studentek na kierunkach informatycznych to wynik zmian w myśleniu dziewczyn. - Kobiety zrozumiały najwyraźniej, że informatyka to jest przyszłość, nowe technologie, że warto w to inwestować, warto w to iść. Że to otwiera możliwości bycia niezależną, rozwoju zawodowego, posiadania wpływu na to jak będzie wyglądać cywilizacja i technologie oraz adresowania kobiet w tym obszarze. Ponieważ one są trochę niedoreprezentowane - mówi Bianka Siwińska.

Na uczelniach technicznych w całym kraju trwa akcja "Dziewczyny na Politechniki", która ma zachęcać kobiety do studiowania kierunków ścisłych. W czasie dni otwartych organizowanych przez uczelnie techniczne studentki i ambasadorki akcji zachęcają kandydatki na studia do zdawania na kierunki związane z nowymi technologiami, techniką i informatyką.

W tym roku z okazji piętnastolecia akcji w Warszawie przy ul. Emilii Plater 25 odsłonięto mural zachęcający dziewczyny do studiowania kierunków ścisłych.


IAR/dad

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

20.04.2023 12:27
Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.

Zawarto największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce

20.04.2023 14:37
PGE i Orsted podpisały w czwartek kontrakt z firmą Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin o mocy 14 MW każda dla budowanej wspólnie farmy wiatrowej Baltica 2 w polskiej strefie na Bałtyku. Farma ma ruszyć do końca 2027 r. Wartości kontraktu nie podano.