Redakcja Polska

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

20.04.2023 12:27
Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.
Audio
  • Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Studnia na dziedzińcu dawnego Klasztoru Bernardynów we Lwowie
Studnia na dziedzińcu dawnego Klasztoru Bernardynów we LwowieFoto: PAP/Karina Sało

Uroczystość odbyła się we wtorek w lwowskim ratuszu z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. List do uczestników skierował prof. Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury napisał między innymi, że polscy i ukraińscy konserwatorzy po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę podjęli się niezwykle odpowiedzialnego zadania. Podkreślił też niezwykłą wspólnotę działań polskich i ukraińskich konserwatorów,  którzy od wielu lat dbają o wielokulturowe dziedzictwo Lwowa.

- Lwów, nasze dziedzictwo historyczne, jest diamentem w światowej koronie – mówił podczas uroczystości mer Lwowa Andrij Sadowy. - W imieniu społeczności miasta pragnę wyrazić szczere podziękowania każdemu z was za waszą pracę. To wielki zaszczyt dla mnie, że jesteście tutaj w ratuszu, że razem myślimy o przyszłości wspólnie chroniąc dziedzictwo kulturalne – dodał mer Lwowa.

Uroczystość współorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Jego dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak mówiła, że od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjskiej współpraca i przyjaźń między polskimi i ukraińskimi konserwatorami zabytków zacieśniła się. Zaowocowało to bardzo skutecznymi działaniami na rzecz ochrony zabytków zachodniej Ukrainy. Dyrektor POLONIKI tłumaczyła, że polscy i ukraińscy eksperci od rozpoczęcia wojny przede wszystkim koncentrowali się na zabezpieczaniu zabytków w przestrzeni miejskiej.

W ubiegłym roku eksperci POLONIKI wraz z ukraińskimi konserwatorami zabezpieczyli między innymi około 200 kościołów i zabytkowych cerkwi na zachodzie Ukrainy, zeskanowali też w technologii 3D najważniejsze obiekty architektury sakralnej Lwowa. Pomimo trwającej wojny kontynuowano także prace remontowo-konserwatorskie lwowskich kościołów, ołtarzy czy kaplic na Cmentarzu Łyczakowskim.

IAR/ep

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022

28.05.2022 16:49
Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885".

Pięć lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą "Polonika"

12.12.2022 12:44
Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. Jak mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak, przez 5 lat działania "Poloniki" udało się zrealizować 535 różnorakich projektów.