Redakcja Polska

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

04.05.2023 11:39
Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
Jacht I Love Poland
Jacht "I Love Poland"twitter/ILOVEPOLANDpfn

- La Larga to wyścig w ramach hiszpańskiej imprezy żeglarskiej Palmavela organizowanej od 2004 roku. Trasa wiodła wokół Majorki i Minorki oraz kilku innych niewielkich wysp - El Toro, Isla del Aire oraz Archipelagu Cabrera. Start i meta znajdowały się przy Palmie - powiedział Brodowski.

Załoga jachtu Polskiej Fundacji Narodowej pokonała tę trasę w 24 godziny, 38 minut i 50 sekund. Kolejna jednostka dotarła na metę ponad 15 godzin po polskim jachcie.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podziękował kapitanowi i załodze, życząc jej dalszych zwycięstw i dostarczania emocji pasjonatom żeglarstwa oceanicznego. Przypomniał, że to kolejne zwycięstwo "I Love Poland" w tegorocznym sezonie. - Ostatnie lata to pasmo sukcesów w regatowej rywalizacji oceanicznej w historii Polski. Zwycięstwa jachtu PFN stały się atrybutem "I Love Poland". To niesamowite, że tak złożony eksperyment i próba przezwyciężenia sztampowego komunikowania polskiej dumy i polskiej historii przynoszą takie efekty - ocenił Zarzecki.

Rozpoznawalny symbol

Podkreślił, że jacht jest już rozpoznawalnym symbolem Polski w międzynarodowym środowisku żeglarskim uczestnicząc i wygrywając prestiżowe regaty na świecie. - Projekt to unikatowe przedsięwzięcie promujące przede wszystkim Polskę, ale także polskie regatowe żeglarstwo oceaniczne. To nowy model kształcenia młodych polskich żeglarzy oceanicznych - do czterech edycji szkoleń akces zgłosiło ponad 1000 żeglarzy, adeptów i profesjonalistów - zaznaczył prezes PFN.

Wiceprezes PFN Michał Góras ocenił, że formuła szkoleń młodego pokolenia polskich żeglarzy przygotowana przez Fundację przynosi efekty. - Jacht świetnie sobie radzi w nowych regatach. Załogę stanowili po raz kolejny sami Polacy wyłonieni podczas edycji szkoleniowych organizowanych przez PFN. Warto podkreślić, że są tam tez członkowie Kadry Narodowej czy mistrzowie Świata i Europy w swoich kategoriach - powiedział.

Brodowski przypomniał, że w tym roku "I Love Poland" był pierwszy na mecie regat przez Atlantyk - RORC Transatlantic Race, na Karaibach drugi w RORC Caribbean 600 i pierwszy w St. Maarten Heineken Regatta. Teraz jacht popłynął do bazy w Walencji na cykliczny serwis przed europejskim sezonem.

Projekt "I Love Poland"

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – wówczas z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu - z ograniczeniami wynikającymi wówczas z pandemii - uczestniczyła w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r. W kolejnych edycjach wyłaniano kolejnych nowych członków załogi "I Love Poland", w której żeglują też zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Polska Fundacja Narodowa

Polonia nowojorska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2023 09:30
Polonia w Nowym Jorku świętowała w środę uchwalenie przed 232 laty Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość w konsulacie RP przybyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Podkreśliła, że Polacy w USA cały czas niosą Polskę w sercach i duszach. Nazwała ich najlepszymi ambasadorami i wizytówką kraju.

Ekspert: wczesne zakończenie wojny szansą na rozwój polskich inwestycji w Ukrainie

04.05.2023 10:18
Wczesne zakończenie wojny byłoby dla Polski szansą na rozwój polskich inwestycji w Ukrainie - wskazał Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert szacuje, że nasze inwestycje bezpośrednie w tym kraju mogłyby wzrosnąć ok. 25-krotnie w ciągu pięciu latach od zakończenia wojny.