Redakcja Polska

Ukraińcy rozpoczynają szkolenie na abramsach. Czołgi z USA już w Niemczech

24.05.2023 11:54
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował "Głos Ameryki", powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.
Ukraińcy będą ćwiczyć na 31 czołgach Abrams
Ukraińcy będą ćwiczyć na 31 czołgach AbramsPAP/DPA/Daniel Löb

Około 250 Ukraińców przybędzie do Niemiec w tym tygodniu na szkolenie. Będą trenować na 31 czołgach Abrams, które dostarczono do Niemiec na początku maja. Amerykańscy oficjele powiedzieli, że inny zestaw 31 czołgów Abrams jest remontowany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią - napisał Głos Ameryki.

Szkolenie ma potrwać około 10 tygodni i objąć nie tylko obsługę czołgów podczas działań zbrojnych, lecz również ich konserwację. Amerykańskie pojazdy są o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż będące od początku na wyposażeniu armii ukraińskiej czołgi odziedziczone po armii radzieckiej.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w styczniu, że wyśle na Ukrainę nowszą wersję czołgów Abrams, znaną jako M1A2, lecz może to potrwać lata - ponieważ nie są one jeszcze wyprodukowane. W marcu poinformowano jednak, że Ukraina otrzyma starszą wersję Abramsów, M1A1 - przypomniał Głos Ameryki, powołując się na słowa generała Rydera.

Szkolenia ukraińskich żołnierzy w USA

W ciągu ostatnich miesięcy Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad 8 tysięcy Ukraińców, między innymi do obsługi i wykorzystania na polu walki wozów bojowych Stryker i Bradley.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił 38. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 milionów dolarów. Amerykański przywódca przebywał na szczycie grupy G7 w Japonii, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Pakiet obejmuje dodatkową amunicję do systemów rakietowych artylerii wysokiej mobilności HIMARS, pociski artyleryjskie 155mm i 105mm oraz pociski rakietowe typu TOW. Ukraina otrzyma też naprowadzane systemy broni przeciwpancernej Javelin i AT-4, amunicję do systemów rakietowych naprowadzanych laserowo i amunicję burzącą.

Pomoc obejmuje opancerzone systemy pomostowe, opancerzone pojazdy medyczne, ciężarówki i przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu, sprzęt wsparcia logistycznego, systemy termowizyjne oraz części zamienne. Uzbrojenie w ramach 38 pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie pochodzić z obecnych zasobów Departamentu Obrony co oznacza, że dotrze na Ukrainę w krótkim czasie.

IAR/dad

"Bachmut to pułapka". Rosyjski ekspert niezależny o walkach we wschodniej Ukrainie

24.05.2023 10:09
Ukraińcy kontrolują sytuację wokół Bachmutu - stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda rosyjski ekspert wojskowy Jurij Fiodorow. W jego ocenie, rosyjskie siły wkrótce zostaną w tym rejonie odcięte od dostaw i zmuszone do odwrotu. Od początku tygodnia rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera chwalą się, że zdobyli miasto. Jednak Kijów zaprzecza tym informacjom i podaje, że w Bachmucie nadal są ukraińscy żołnierze.

Okręty podwodne dla Polski. Szef MON: przystępujemy do realizacji programu Orka

24.05.2023 10:36
Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia zarówno w środki przeznaczone do obrony i osłony jak i narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika -  powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otwierając konferencję Defence Day na Stadionie Narodowym.