Redakcja Polska

Zniszczenie zapory w Kachowce utrudnia dostawy wody do Krymu

11.06.2023 17:23
Władze rosyjskie jednak prawdopodobnie zaspokoją bezpośrednie zapotrzebowanie ludności na wodę za pomocą zbiorników, racjonowania wody, wiercenia nowych studni i dostarczania wody butelkowanej z Rosji.
Audio
  • Ukraina -wciąż spada poziom wody w Zbiorniku Kachowskim [posłuchaj]
Wysadzenie przez Rosjan tamy na Dnieprze potępiła społeczność międzynarodowa
Wysadzenie przez Rosjan tamy na Dnieprze potępiła społeczność międzynarodowa PAP/Vladyslav Musiienko

Zawalenie się we wtorek zapory w Kachowce niemal na pewno poważnie zakłóciło dostawy słodkiej wody do okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego poprzez główne jej źródło, jakim jest Kanał Północnokrymski - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, kanał pobiera wodę ze zbiornika Kachowka z wlotu znajdującego się wyżej niż dno zbiornika. Poziom wody w zbiorniku do piątku prawdopodobnie spadł poniżej poziomu wlotu, a woda wkrótce przestanie płynąć na Krym, co zmniejszy dostępność świeżej wody w południowej części obwodu chersońskiego i w północnym Krymie. 

Dodano, że władze rosyjskie jednak prawdopodobnie zaspokoją bezpośrednie zapotrzebowanie ludności na wodę za pomocą zbiorników, racjonowania wody, wiercenia nowych studni i dostarczania wody butelkowanej z Rosji. Jednocześnie społeczności zarówno po rosyjskiej, jak i ukraińskiej stronie wylanego Dniepru stoją w obliczu kryzysu sanitarnego spowodowanego ograniczonym dostępem do bezpiecznej wody i zwiększonym ryzykiem chorób przenoszonych przez skażoną wodę. 

Liczba osób zaginionych podczas powodzi w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze wzrosła do 35, wśród zaginionych jest siedmioro dzieci - poinformował w niedzielę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. Wcześniej informowano o 27 zaginionych.

Ihor Kłymenko opublikował w niedzielę wczesnym popołudniem aktualne dane o skutkach powodzi na południu Ukrainy, trwającej szósty dzień. "35 osób uznano za zaginione, wśród nich jest siedmioro dzieci" - napisał wiceminister na Facebooku. 

Ogółem w obwodzie chersońskim podtopienia objęły 46 miejscowości, w tym 32 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, a 14 - w części okupowanej przez Rosję. W sąsiednim obwodzie mikołajewskim podtopionych jest 31 miejscowości.

W dwóch tych regionach ewakuowano łącznie około 3,7 tys. osób.

"Woda w podtopionych miejscowościach powoli opada. Pogorszyły się jednak warunki pogodowe: deszcz pada faktycznie w całym obwodzie chersońskim" - poinformował szef MSW. Zapewnił, że nie zahamuje to akcji ratunkowej, choć ją utrudni.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie Krym

Caritas Polska włącza się w pomoc ofiarom powodzi na Ukrainie

10.06.2023 08:30
Caritas Polska jest kolejną polską organizacją, która włączyła się w pomoc dla południowej Ukrainy. Chodzi o zalane tereny w rejonie Chersonia, z których tysiące osób musiały uciekać z domów

Polscy wolontariusze pomagają powodzianom w obwodzie chersońskim

10.06.2023 11:30
Grupa polskich wolontariuszy z organizacji Humanosh Emergency Medical Team pomaga Ukraińcom dotkniętym powodziami

Kontrofensywa Ukrainy. Sytuacja na froncie

11.06.2023 09:43
W 473. dniu inwazji na Ukrainę rosyjski agresor próbuje przejąć pełną kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim