Redakcja Polska

Caritas Polska: Polacy przekazali 6,5 miliona złotych na pomoc powodzianom w Słowenii

25.09.2023 14:05
Caritas Polska poinformowała, że Polacy przekazali 6,5 miliona złotych na pomoc powodzianom w Słowenii. Środki zostaną rozdysponowane wśród poszkodowanych. Organizacja podsumowała ogólnopolską zbiórkę.
Powódź w Słowenii była największym do tej pory kataklizmem w tym kraju
Powódź w Słowenii była największym do tej pory kataklizmem w tym krajuPLinSlovenia/Twitter

- Dokładamy swoją cegiełkę do odbudowy Słowenii i wsparcia jej mieszkańców po tej wielkiej katastrofie, która miała miejsce na początku sierpnia. Kwota, którą zebraliśmy, to efekt ogólnopolskich zbiórek - powiedział wicedyrektor Caritas Polska Ireneusz Krauze.

Środki pozyskane w czasie ogólnopolskich zbiórek w kościołach oraz w formie wpłat na konto Caritas Polska przekaże lokalnemu partnerowi Caritas Słowenia, z którym pracuje już nad wspólnym projektem pomocowym.

Zanim doszło do zbiórek, Caritas Polska w trybie interwencyjnym przekazała słoweńskiej Caritas 100 tysięcy złotych na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Na miejsce trafiły też osuszacze powietrza.

- Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekazaliśmy także dary rzeczowe drogą lotniczą we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego - podsumował Ireneusz Krauze.

Odbudowa po największej klęsce w historii

Słowenia znajduje się aktualnie w fazie odbudowy po największej klęsce żywiołowej w swojej historii. Poszkodowani rozpoczęli remonty swoich domów. Trwają intensywne prace przed jesienią, kiedy znowu mogą pojawić się deszcze i powodzie. Nieoficjalnie straty szacuje się na 7 miliardów euro.

Większość poszkodowanych wciąż potrzebuje wsparcia - środków finansowych na zakup osuszaczy i materiałów budowlanych. Według danych Caritas Słowenia ponad 10 000 gospodarstw domowych zostało dotkniętych powodzią. Około 700 rodzin zostało pozbawionych domów i mieszkań, które zostały zniszczone lub przestały istnieć. Niektóre osiedla są wciąż odcięte od świata. Około jednej czwartej rodzin dotkniętych katastrofą ma długi związane z kredytem na dom, który albo zniknął, albo został zniszczony. Wiele osób zmaga się z traumą.

Na miejsce przybyli także żołnierze polskich wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalnym sprzętem, którzy pomagali odbudowywać zniszczone mosty.


IAR/dad

Katastrofalna w skutkach powódź w Słowenii. Polscy żołnierze pomagają w usuwaniu szkód

23.08.2023 14:49
Polscy żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego prowadzą już działania w Słowenii. Wojskowi pomagają lokalnej społeczności w usuwaniu szkód po ostatniej powodzi - poinformował w środę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Eurostat: Polacy wśród najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej

25.09.2023 12:42
Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) wynika, że Polacy znajdują się na drugim miejscu w UE pod względem czasu, jaki w ciągu tygodnia spędzają w pracy. Wyprzedzają nas tylko Grecy.