Redakcja Polska

Atak na Izrael. Szynkowski vel Sęk: liczba ewakuowanych Polaków zbliża się do tysiąca

13.10.2023 13:52
Liczba obywateli Polski, którzy zostali ewakuowani z Izraela, zbliża się do tysiąca - poinformował w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. 
Izraelskie bombardowania Strefy Gazy
Izraelskie bombardowania Strefy GazyPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Minister w piątkowej rozmowie podkreślał, że opieka nad polskimi obywatelami za granicą w sytuacjach kryzysowych jest znakiem firmowy rządu Zjednoczonej Prawicy. - Tak było w przypadku ewakuacji Polaków po rosyjskim ataku na Ukrainę, w przypadku ewakuacji z Afganistanu i w wielu mniejszych przypadkach, jak kryzys w Dover, kiedy polscy kierowcy utknęli w związku z zamknięciem granicy. Nasze misje wojskowe i cywilne pomagały nie tylko Polakom, ale też przedstawicielom innych krajów - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

Przypomniał, że ewakuacja Polaków z Izraela zaczęła się w weekend. - Już wtedy były sygnały i prośby ze strony innych państw, czy ich obywatele mogliby się zabrać na pokład, bo byliśmy, jeśli nie pierwszym, to jednym z pierwszych krajów, który rozpoczął ewakuację. Powiedzieliśmy jasno: priorytet mają nasi obywatele, jeśli w dalszych dniach będą wolne miejsca, chętnie pomożemy - powiedział Szynkowski vel Sęk.


Poinformował, że w tej chwili liczba ewakuowanych Polaków zbliża się do tysiąca. - Ewakuacja jest organizowana i przeprowadzana sprawnie, jest w to zaangażowane MON. Inne państwa wyrażają się z podziwem o tym, w jaki sposób organizowana jest ewakuacja - mówił.

- Zwracam uwagę, że niektóre nawet z bogatych państw europejskich zapowiedziały, że ich obywatele będą musieli płacić za ewakuację. U nas po pierwsza ewakuacja zaczęła się bardzo szybko, po drugie oczywiście ze środków państwowych. Nie zostawiamy w potrzebie Polaków za granicą - podkreślił minister ds. europejskich.

Atak Hamasu

W sobotę rano na Izrael rozpoczął się atak muzułmańskiego Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko izraelskie poinformowało, że nadal prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy.


Posłuchaj
00:52 12604485_1.mp3 Stale rośnie liczba ofiar trwającej już niemal tydzień wojny Izraela z Hamasem. W wyniku sobotniego szturmu fanatyków na Izrael śmierć poniosło 1300 osób. Z kolei w izraelskich nalotach na Gazę zginęło dotąd 1417 osób. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

W MSZ działa centrum operacyjne, które uruchomiło infolinię, aby przyjmować zgłoszenia i udzielać informacji. Działają dwa numery infolinii: w Polsce + 48 22 523 88 80 oraz w Izraelu + 972 372 53 111. Dostępny jest także adres e-mail: ewakuacja@msz.gov.pl. 

PAP/IAR/dad

Brytyjczycy stawiają Polskę za wzór. Pochwalają odrzucenie nielegalnej migracji i globalizacji

13.10.2023 10:48
Na łamach dziennika "Daily Telegraph" ukazał się w piątek artykuł pochwalający Polskę za odrzucenia nielegalnej migracji i globalizacji. Publicysta gazety Steven Edginton uważa, że Wielka Brytania może się uczyć takiego postępowania. Podkreśla, że w Warszawie na ulicy można spacerować spokojnie po ataku Hamasu na Izrael, tego samego nie można powiedzieć o Londynie, czy innych europejskich miastach. 

Litwa: ponad 700 placówek oświatowych i instytucji otrzymało maile o podłożonych bombach

13.10.2023 12:18
Ponad 700 placówek oświatowych oraz instytucji na Litwie otrzymało tej nocy groźby o podłożonych bombach. Część napisana została w języku rosyjskim. Wcześniej podobny atak cybernetyczny miał też miejsce na Łotwie oraz w Estonii.