Polskie Radio
Section05
bomba

30. rocznica podłożenia bomb pod kościoły w Rzymie. Papież: wzywam do zwalczania form bezprawia

Papież wezwał włoską młodzież, by miała odwagę sprzeciwić się mafii. List Franciszka odczytano w nocy z czwartku na piątek w Rzymie podczas marszu milczenia w 30. rocznicę podłożenia przez sycylijską cosa nostra bomb pod dwa kościoły, w tym bazylikę świętego Jana na Lateranie. Ranne zostały wtedy 22 osoby.
Zobacz więcej na temat:  bomba Rzym Kościół katolicki papież Franciszek Mafia ŚWIAT Europa

"Niszczyciele światów". Projekt Manhattan, Oppenheimer i amerykańska bomba atomowa

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA Japonia ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

Za fałszywy alarm bombowy grozi nawet osiem lat więzienia. Rzecznik SG apeluje o rozwagę

Skończył się rok szkolny, a to oznacza początek wakacji i zwiększony ruch turystyczny. Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska przestrzegała przed fałszywym alarmowaniem służb o bombie. - Żarty dotyczące bezpieczeństwa np. o bombie w plecaku, mogą się skończyć nie tylko poniesieniem kosztów ewakuacji portu lotniczego i odwołania lotu, ale także zarzutami karnymi. Za fałszywe alarmy grozi nawet do 8 lat więzienia - przypomniała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo turystyka straż graniczna bomba alarm bombowy

Polscy policjanci wracają z Ukrainy. Gen. Szymczyk: neutralizowali ładunki wybuchowe

Prawie 100 funkcjonariuszy wróciło z tajnej misji specjalnej na Ukrainie. - Po pięciu miesiącach pobytu w okolicach Kijowa, gdzie każdego dnia podejmowali działania ukierunkowane na neutralizację ładunków i przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez wojska rosyjskie - mówi gen. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Szymczyk policja Katarzyna Gójska wojna na Ukrainie Ukraina bomba

Rosja: 16-latek skazany na 6,5 roku łagru. Zainspirowany masakrą w USA planował strzelaninę w szkole

Portal Radia Swoboda poinformowało, że "sąd wojskowy w Moskwie skazał 16-latka na sześć i pół roku łagru za zaplanowanie strzelaniny w szkole". - Uznano go za winnego przygotowywania ataku terrorystycznego, udziału w organizacji terrorystycznej i odbycia przeszkolenia w zakresie działalności terrorystycznej - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT atak terrorystyczny Rosja policja przestępczość szkoła bomba terroryzm Europa

Kolejny list-bomba w Hiszpanii. Tym razem trafił do firmy produkującej uzbrojenie dla Ukrainy

W środę wieczorem, ok. godz. 20.00, do hiszpańskiej firmy Instalaza w Saragossie przyszedł list-bomba - podobny do tego, który tego samego dnia po południu wybuchł na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie, lekko raniąc jednego pracownika. Instalaza jest firmą zbrojeniową produkującą sprzęt przekazywany Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie bomba

Inspektorzy MAEA zmierzają na Ukrainę. Kułeba: dowiodą, że nie mamy żadnych "brudnych bomb"

Rosjanie oskarżają Ukrainę o plany użycia tzw. brudnej bomby. Głos w tej sprawie zabrał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. "Wkrótce na Ukrainę przybędą eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i dowiodą, że nie mamy żadnych »brudnych bomb«" - stwierdził. Kijów podkreśla, że deklaracje Kremla ws. rzekomej ukraińskiej "brudnej bomby" świadczą o tym, że Rosja sama może przygotowywać uderzenie za pomocą broni jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni bomba energia atomowa