Redakcja Polska

Pierwsi polscy obywatele ewakuowani ze Strefy Gazy są już bezpieczni w Polsce

13.11.2023 16:20
Przed godziną 15.00 na wojskowym lotnisku Okęcie wylądowały dwa samoloty. Na ich pokładach powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. Jak przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk. Jacek Goryszewski, wszyscy objęci zostaną opieką psychologiczną i medyczną.
Samoloty z ewakuowanymi ze Strefy Gazy obywatelami Polski wylądowały w Warszawie.
Samoloty z ewakuowanymi ze Strefy Gazy obywatelami Polski wylądowały w Warszawie.X@MSZ_RP

- Wszyscy ewakuowani zostaną objęci opieką psychologiczną i medyczną. Jeżeli będą potrzebowali miejsca przebywania do momentu przyjazdu rodziny, również zostanie im zapewnione - powiedział ppłk. Jacek Goryszewski.

Zaznaczył, że ponieważ wśród osób ewakuowanych są również dzieci, na miejscu jest obecny lekarz pediatra. Podkreślił, że wojsko przygotowane jest do dalszych zadań. - Kolejne decyzje o ewentualnych ewakuacjach będą podejmowane wyłącznie w rekomendacjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Bo to od ich rekomendacji zależy nasze dalsze działanie. Jesteśmy przygotowani w pełni gotowości - dodał.

MSZ przekazało na platformie X, że "Pierwsi polscy obywatele ewakuowani ze Strefy Gazy są już bezpieczni w Polsce. Nie ustajemy w wysiłkach i jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Izraela i Egiptu, aby zapewnić bezpieczne opuszczenie terenu działań wojennych wszystkim polskim obywatelom".

ZOBACZ TAKŻE:

PAP/IAR/dad

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

13.11.2023 09:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Zbigniew Rau: jesteśmy w kontakcie z władzami Izraela, Egiptu i Palestyny

13.11.2023 15:22
Pozostajemy w kontakcie z władzami zarówno izraelskimi, egipskimi jak i Autonomii Palestyńskiej - powiedział w poniedziałek szef MSZ pytany o ewakuację Polaków ze Strefy Gazy.