Redakcja Polska

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

13.11.2023 09:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.
Samoloty, które wyleciały w nocy z Polski po grupę polskich obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy są już w Egipcie
Samoloty, które wyleciały w nocy z Polski po grupę polskich obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy są już w EgipcieX/MSZ_RP

Pierwsza grupa Polaków oraz Palestyńczyków z polskimi paszportami wyjechała w niedzielę ze Strefy Gazy. Informację taką przekazali minister spraw zagranicznych oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Kilka osób nieletnich i jedna kobieta w ciąży opuściły Strefę Gazy, znajdują się pod opieką służb konsularnych, są bezpieczne - mówił Jacek Siewiera, szef BBN. Operacja ewakuacji osób z polskim obywatelstwem trwa od czwartku.

Według podawanych przez polskie władze informacji, z Gazy wyjechało 18 osób z polskim paszportem. W sumie na liście do wyjazdu ma być 29 osób. Ci, którzy są jeszcze po stronie palestyńskiej, mają być w pobliżu przejścia granicznego w Rafah.

Ewakuacja obcokrajowców 

Od kilkunastu dni trwa ewakuacja ze Strefy Gazy obcokrajowców oraz Palestyńczyków z zagranicznymi paszportami. Palestyńską enklawę ma w sumie opuścić około 7 tysięcy osób. Do tej pory udało się to kilkuset osobom, głównie z paszportami amerykańskimi.

W trwających od ponad miesiąca izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło ponad 11 tysięcy Palestyńczyków, w tym co najmniej 4,5 tysiąca dzieci. Operacja jest odwetem za atak Hamasu na Izrael 7 października, kiedy zginęło 1400 osób.


IAR/PR24/PolskieRadio24.pl/dad

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy cały czas trwa

12.11.2023 12:47
Ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah cały czas trwa; wiemy, że na razie przekroczyło je kilkanaście osób - podkreślił wiceszef resortu spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że wcale nie jest pewne, że wszyscy w niedzielę to przejście przekroczą.

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze". Szef MSZ o ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 14:09
Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze strefy objętych działaniami wojennymi - napisał w serwisie X szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Dodał, że dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah.

"Polacy przekroczyli granicę jako jedni z pierwszych". Szef BBN o kulisach ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 16:45
- Sytuacja w Strefie Gazy jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Podkreślił też, że "większość naszych obywateli jest bezpieczna" oraz, że zostali oni przepuszczeni przez granicę Strefy Gazy z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytuje "w kategoriach pozytywnego gestu".