Polskie Radio
Section05
Autonomia Palestyńska

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump

"Decyzja Trumpa ws. Jerozolimy przekreśli proces pokojowy"

Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. O decyzji prezydenta USA mówił w audycji Świat w Powiększeniu Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Izrael Jerozolima USA Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska

Rozmowy izraelsko-palestyńskie będą wznowione?

Prezydent USA Donald Trump przybył we wtorek rano do Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu, by spotkać się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Po rozmowach podkreślił, że jest zaangażowany w próby zawarcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami i uczyni wszystko, by pomóc osiągnąć ten cel.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Mahmud Abbas Autonomia Palestyńska Izrael Bliski Wschód ŚWIAT

Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. Czy to jeszcze dyplomacja?

Stany Zjednoczone są ważnym graczem w wielu częściach świata. Waszyngton istotną rolę odgrywa m.in. na Bliskim Wschodzie. Jak objęcie stanowiska głowy państwa przez Donalda Trumpa wpłynie na ten region? O tym w Świecie w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Bliski Wschód Izrael Syria Autonomia Palestyńska Michał Żakowski Agnieszka Bryc

"Pokój izraelsko-palestyński tylko dzięki porozumieniu"

- Uważam, że przyszłość musi zostać rozstrzygnięta w negocjacjach pomiędzy władzami Palestyny i Izraela. Tylko wzajemne ułożenie relacji pomiędzy władzami, ale przy akceptacji zarówno społeczeństwa Izraela jak i Palestyny, może przynieść trwały pokój - mówił Andrzej Duda po spotkaniu w Betlejem z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Autonomia Palestyńska Andrzej Duda Mahmud Abbas Wojciech Cegielski