Redakcja Polska

Steadfast Defender-24. Wojska NATO ćwiczą forsowanie Wisły

05.03.2024 08:20
Polska armia i oddziały NATO szkolą się na wypadek wojny. W ramach manewrów Steadfast Defender-24 wybrane jednostki naszego wojska oraz państw Sojuszu Północnoatlantyckiego ćwiczą pokonywanie Wisły.
Audio
  • Wojska NATO ćwiczą forsowanie Wisły [posłuchaj]
Manewry Steadfast Defender-24
Manewry Steadfast Defender-24 USArmy/SSG Brian K. Ragin Jr.

Błyskawiczna przeprawa z lewego na prawy brzeg Wisły - to dzisiejsze zadanie polskich oddziałów, które wraz z sojusznikami z NATO ćwiczą w ramach manewrów Steadfast Defender-24. Manewry w Korzeniewie niedaleko Kwidzyna będą obserwować prezydenci Polski i Litwy oraz kierownictwo resortu obrony.

Dowodzący ćwiczeniami generał Marek Sokołowski wyjaśnia jak będzie przebiegała operacja. "Są trzy osie: polska, francuska i brytyjsko - niemiecka. Na promach przerzucany jest różny sprzęt w różnej konfiguracji, co jest koordynowane pod względem inżynieryjnym" - mówi. 

Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych Generał Cezary Wiśniewski wyjaśnia, że na operację wybrano marzec, by warunki były możliwie najtrudniejsze. "To ćwiczenie jest organizowane w marcu nieprzypadkowo. Chcieliśmy stworzyć pewne wyzwania dla naszych saperów i wojsk inżynieryjnych, bo przeprawa w środku lata jest dużo łatwiejsza, ale nie chodzi o to, żeby było łatwo, chodzi o to żeby przećwiczyć dobrze w najtrudniejszych możliwych warunkach" - dodaje. Generał wyjaśnia, że ideą ćwiczeń jest bardzo szybki przerzut wojsk jeszcze w czasie poprzedzającym konflikt, w fazie kryzysu.

Generał Wiśniewski dodaje, że dodatkową trudnością, jest współdziałanie z oddziałami sojuszniczymi. "Mamy tu ponad 20 tysięcy żołnierzy z tego 5 tysięcy, to żołnierze wojsko sojuszniczych - to zawsze wymaga dodatkowej koordynacji, dłuższego, bardziej precyzyjnego planowania" - zauważa. 

Ćwiczenia Steadfast Defender-24 rozpoczęły się 22 stycznia i potrwają do maja. Manewry odbywają się na terenie całego NATO, w tym ich znaczna część jest organizowana na polskich poligonach. W ćwiczeniach bierze udział 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw Sojuszu oraz ze Szwecji, a także 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych oraz ponad tysiąc wozów bojowych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: NATO wojsko Rosja

Jasna demonstracja siły - wkrótce manewry NATO. Ćwiczeń o takich rozmiarach nie było od dekad

18.01.2024 17:08
W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO z udziałem 90 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie, generał Christopher Cavoli po spotkaniu szefów sztabów generalnych w Brukseli.

90 tys. żołnierzy, myśliwce, okręty, czołgi. Ruszają największe od dekad manewry NATO

22.01.2024 14:55
Ruszają największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO o nazwie Steadfast Defender, czyli Niezłomny Obrońca. W ćwiczeniach, które potrwają do maja, weźmie udział 90 tysięcy żołnierzy z 31 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji, która czeka na wejście do Paktu.

Rosja zakłóca sygnał GPS nad połową Polski. Ryzyko dla lotnictwa i żeglugi

04.03.2024 13:59
Nad Polską pojawiły się kolejne duże zakłócenia GPS — informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W niedzielę Estonia zgłaszała zakłócenia przez Rosję sygnału w regionie Morza Bałtyckiego