Redakcja Polska

SBU zatrzymała rosyjskich agentów. Szukali celów do ataków

22.03.2024 15:10
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała sześciu prorosyjskich agitatorów. To kolejne zatrzymanie prorosyjskich agentów na terenie Ukrainy. Kilka dni wcześniej SBU zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy, ojca i syna, którzy na zlecenie rosyjskiej FSB namierzali cele do ataków rakietowych w rejonie Kijowa oraz zbierali i chowali szczątki zabitych żołnierzy armii okupacyjnej.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała kolejnych agitatorów Kremla
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała kolejnych agitatorów KremlaDrop of Light / Shutterstock

Jak czytamy na cyberdefence24.pl, w Czerkasach służby zdemaskowały posła pełniącego jedną z funkcji w Radzie Miejskiej. Mężczyzna publicznie usprawiedliwiał rosyjskie zbrodnie wojenne i wyczekiwał momentu, kiedy do regionu wkroczą siły Putina.

"Śledztwo wykazało, że urzędnik propagował publikacje o charakterze antyukraińskim. Jego inspiracją były prokremlowskie źródła. To z nich czerpał propagandowe hasła, które obudowywał autorskimi historiami." - pisze cyberdefence24.

SBU posiada dowody wskazujące na bezpośredni kontakt mężczyzny ze "zdrajcą, byłym deputowanym zdelegalizowanej Partii Regionów", który ma przebywać w innym kraju. Wgląd w korespondencję ujawnił, że urzędnik przekazywał mu informacje na temat m.in. nastrojów wśród lokalnej społeczności.

Rosyjskie zbrodnie. Nawoływanie do obalenia władzy

Jak podał cyberdefence24.pl, służby zatrzymały ponadto innego mieszkańca obwodu czerkaskiego, który miał nawoływać do obalenia porządku i zbrojnego przejęcia władzy na Ukrainie, a także usprawiedliwiał zbrodnie dokonane przez Rosjan w Buczy. Prokremlowskie narracje propagował za pomocą Telegrama i Facebooka. Był aktywny również na YouTube’ie. 

"Kolejnym zdemaskowanym agitatorem jest bloger z Kijowa. W mediach społecznościowych, w tym na Telegramie, Instagramie i TikToku (łącznie ponad 100 tys. obserwujących), udostępniał materiały wybielające działalność wywrotową jednej z osób będącej w kręgu Wiktora Medwedczuka, poplecznika Putina." - pisze cyberdefence24.pl. Ponadto sprawca miał też uczestniczyć w płatnych internetowych seminariach na temat sposobów uniknięcia mobilizacji do ukraińskiego wojska.

SBU podjęło również działania w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie zatrzymano dwie kolejne osoby. Jedną z nich okazał się być były funkcjonariusz organów ścigania, który wychwalał rosyjskich żołnierzy.

Druga osoba rozpowszechniała za pomocą social mediów fake newsy na temat ukraińskich żołnierzy walczących na pierwszej linii frontu.

Ponadto, w obwodzie donieckim zatrzymano mieszkańca, który nawoływał do zbombardowania Kijowa i gloryfikował Rosjan z grupy Achmat.


Źródło: cyberdefence24.pl/PAP


dad

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

22.03.2024 09:28
Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.

Holandia kupi za ponad 150 mln euro amunicję do samolotów F-16, przeznaczonych dla Ukrainy

22.03.2024 14:05
Holandia przeznaczy ponad 150 mln euro na zakup amunicji do samolotów F-16, która zostanie wysłana na Ukrainę - poinformowała minister obrony Holandii Kaisa Ollongren.