Redakcja Polska

Holandia kupi za ponad 150 mln euro amunicję do samolotów F-16, przeznaczonych dla Ukrainy

22.03.2024 14:05
Holandia przeznaczy ponad 150 mln euro na zakup amunicji do samolotów F-16, która zostanie wysłana na Ukrainę - poinformowała minister obrony Holandii Kaisa Ollongren.
F-16
F-16MON/twitter

"Holandia przeznacza na zakup amunicji dla Ukrainy ponad 150 mln euro. Chodzi o uzbrojenie powietrze-ziemia dla F-16, które zostanie wysłane na Ukrainę" - napisała w komunikacie Ollogren.

Dodała, że jednocześnie Holandia ponownie wysyła samoloty F-16 do Rumunii, które służyć będą w ośrodku szkolenia pilotów ukraińskich i rumuńskich.

"Holandia wraz z Danią i USA przewodzą koalicji sił powietrznych. Na ćwiczenia w Rumunii wysłano 18 holenderskich myśliwców. Pozostałe 24 samoloty mają zostać dostarczone na Ukrainę. Część z nich jest obecnie przygotowywana, co jest prowadzone w porozumieniu z koalicjantami" – oświadczyła szefowa resortu.

Zaznaczyła przy tym, że Holandia również przeznaczyła ponad 200 milionów euro na zakup dronów. "Te drony są już w użyciu i dobrze sprawdziły się na polu bitwy" – napisała Ollongren.


PAP/dad

Rosyjskie rakiety Iskander i Kindżał spadły na Kijów. Rośnie liczba ofiar

21.03.2024 15:06
Do 13 wzrosła liczba rannych cywilów po ataku rakietowym na Kijów. Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskiej stolicy kilkadziesiąt różnego rodzaju rakiet dalekiego zasięgu.

"Mogą zaatakować w Europie bez użycia siły". Były doradca Bidena i Trumpa ostrzega przed rosyjskimi hakerami

21.03.2024 15:36
Rosja to światowej klasy ekspert ds. cybernetyki, który z pewnością może zaatakować kluczową infrastrukturę w Europie, nawet bez użycia środków kinetycznych – powiedział Christopher Porter, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydentów USA Joe Bidena i Donalda Trumpa.

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

22.03.2024 09:28
Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.