Redakcja Polska

Greenpeace zaprasza w polskie Karpaty. Powstała aplikacja-przewodnik na telefony komórkowe

29.05.2024 15:50
W polskich Karpatach można znaleźć dzikie zakątki, które są ostoją rzadkich gatunków - dlatego Greenpeace przygotował Przewodnik po Karpatach na telefony komórkowe. Rzecznik organizacji Marek Józefiak podkreślił, że w tym regionie Polski można spotkać niedźwiedzie i żbiki. Większość orłów przednich zamieszkuje właśnie Karpaty.
W tym regionie Polski można spotkać niedźwiedzie i żbiki.
W tym regionie Polski można spotkać niedźwiedzie i żbiki. mage by Arek Socha from Pixabay

- W Karpatach ostały się stare, nieprzebrane lasy, w których jest pełno potężnych, wiekowych drzew, które mają 200, 300 lat. Jest też po prostu bardzo duży, zwarty las. To jest na prawdę wyjątkowe miejsce w naszym kraju, które zasługuje na wyjątkową ochronę, a tej ochrony jeszcze nie ma - podkreślił Marek Józefiak.

Posłuchaj
00:18 13010821_2.mp3 Rzecznik organizacji Marek Józefiak podkreślił, że w tym regionie Polski można spotkać niedźwiedzie i żbiki (IAR)

 

Przewodnik, poprzez pokazanie tego, jakim skarbem są polskie Karpaty, ma uzmysłowić turystom pilną potrzebę skutecznej ochrony tamtejszych dzikich miejsc. Realnie chronione przed wycinką oraz budową kolejnych dróg jest 3 i pół procent Puszczy Karpackiej.

Przewodnik po Karpatach to w sumie 11 propozycji górskich wycieczek dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Można go za darmo pobrać na telefony komórkowe ze strony przewodnikkarpacki.pl.

IAR/dad

Odsłonięto tablicę upamiętniającą podpułkownika Wacława Lipińskiego, żołnierza walk o niepodległość

28.05.2024 15:26
Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu. To harcerz i żołnierz Pierwszej Brygady Legionów Polskich, historyk, oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, a także obrońca Warszawy w 1939 roku, członek konspiracji oraz powojennego podziemia niepodległościowego.

Wybory do europarlamentu. Za granicą powstanie 5 dodatkowych obwodów głosowania

28.05.2024 18:08
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych, we Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono 5 dodatkowych obwodów głosowania w wyborach do PE. Jednocześnie, zniesiono obwód w Iraku. Po zmianach, łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Ukraińscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. "Rosja znalazła w książkach wroga"

30.05.2024 13:15
Ukraińscy autorzy prezentują swoje dzieła na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Ołeksandra Koval, dyrektora ukraińskiego Instytut Książki zaznacza, że to szczególnie istotne, zwłaszcza teraz, by głos autorów z Ukrainy był słyszalny na całym świecie. - Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.