Redakcja Polska

"Nie do wiary!". Dziś 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

15.06.2024 10:24
Blisko 120 wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. O 11.00 na Stadionie Narodowym rozpocznie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Nie do wiary!".
Tym razem zapraszamy na audycję Wszystko Wszędzie Teraz z 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Tym razem zapraszamy na audycję "Wszystko Wszędzie Teraz" z 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikCezary Piwowarski/Polskie Radio

- Zgodnie z hasłem pokażemy w tym roku najbardziej spektakularne, zadziwiające i wywołujące efekt "wow!" odkrycia naukowe, doświadczenia, eksperymenty i pokazy, więc będzie się wiele działo. W tym roku jest też klika nowości na przykład Strefa Twórców, gdzie będą odbywać się pokazy i eksperymenty na styku nauki i sztuki - powiedziała rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.

Uczestnicy pikniku będą mogli, między innymi, zobaczyć wybuchowe bakterie w eksplodujących probówkach, obejrzeć pod mikroskopem komórki in vitro, przekonać się, o czym myślą zwierzęta, dostrzec sygnał pilota do telewizora oraz spotkać się z robotycznym psem. W Strefie Twórców zaprezentuje się, między innymi, "Pawilon Kultury" Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie.

- Przyjedziemy z nową rzeczą, taką wcześniej niespotykaną, bo będziemy działać w szkle. Będą pokazy związane z wypalaniem, dmuchaniem i zalewaniem przedmiotów szkłem, a także warsztaty, na których będzie można zrobić coś indywidualnego ze szkła. Trochę edukacji, nauki, a trochę też własnej pracy twórczej - powiedziała koordynatorka projektu Olga Przepiórkiewicz.

Po raz pierwszy na Pikniku Naukowym będzie można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Klub Honorowych Dawców Krwi PCK DAR SERCA organizuje akcję honorowego poboru krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ambulans będzie ustawiony przy bramie Nr 10 w godz. 11.00-16.00.

Pomysłodawcą imprezy - Polskie Radio

Pomysłodawcą Pikniku Naukowego było Polskie Radio. - 27 lat temu na Rynku Nowego Miasta stanęło 13 namiotów. To była inicjatywa ówczesnego Polskiego Radia BIS. Robert Firmhofer, Krystyna Kępska i profesor Łukasz Turski to oni wymyślili piknik i teraz po 27 latach mamy taką sytuację, że są tutaj ci, którzy byli na pierwszej edycji jako młodzi naukowcy, a w tej chwili są już mentorami następnego pokolenia entuzjastów nauki - powiedział zastępca dyrektora Agencji Promocji Polskiego Radia Leszek Słowikowski.

Od 2008 roku Polskie Radio organizuje Piknik Naukowy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Od 11 lat wydarzenie odbywa się na Stadionie Narodowym. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. W 2005 roku impreza została wyróżniona przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo".

Bezpłatny wstęp, szereg atrakcji

Wstęp na Piknik Naukowy jest bezpłatny. Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z Pikniku audycje na żywo. Harmonogram audycji na żywo z PGE Narodowego: 09.00-12.00 "Jedyne takie miejsce" radiowej Jedynki, 11.00-13.00 "Naukowy plener w Czwórce", 13:00-15:00 "Wszystko Wszędzie Teraz" - Program 3 Polskiego Radia 15.00 - 17.00 "Dwie do setki" na antenie radiowej Dwójki 17.00-18:00 "Jedynka Dzieciom" 17.00-18.00 "Nie do wiary co potrafi nasze ciało" audycja Polskiego Radia Dzieciom 18.00-18.45 "24 Wymiar" w Polskim Radiu 24 19.00-19.30 "Wieczór w Polskim Radiu dla Ukrainy".

Polskie Radio przygotowało także szereg innych atrakcji, m.in. pisanie opowiadania na czacie GPT (godz. 11.20). Najmłodszych do udziału we wspólnej przygodzie z dźwiękiem o godz. 12.20 i 19.25 zaprosi Polskie Radio Dzieciom. Piotr Galus zaprezentuje jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka podczas 15-minutowej aktywności fizycznej (godz. 13.05).

Robot, escape room, rodzinny tor przeszkód

Będzie też można zobaczyć pokaz światowej klasy robota - Sarmatrona, który zdobył drugie miejsce w największych międzynarodowych zawodach robotycznych (godz. 13.05).Podczas warsztatów dla młodzieży pokażemy sprzęt elektroniczny do produkcji muzyki (godz. 14.15 i 16.30). Jedynka Dzieciom (godz. 14.50 i 18.15) zaprosi na Rodzinny Tor Przeszkód. Radiowa Czwórka zaprezentuje z kolei Set Dj-ski (oprócz miksowania płyt również prezentacja możliwości sprzętu Dj-skiego z użyciem efektów dynamicznego łączenia utworów - godz. 15.45). Ponadto będzie można zobaczyć występy klauna (godz. 13.35 i 15.50).

Escape room "Radiowa Szarada" to całodzienna atrakcja przygotowana przez Polskie Radio 24, z niezwykłymi zagadkami i wyzwaniami. Zadaniem uczestników będzie odkrycie szeregu tajemnic i odszyfrowanie zakodowanego komunikatu. Będzie to zarówno test zdolności logicznego myślenia jak również podróż przez fascynujący świat, kiedy radio było głównym medium komunikacji i rozrywki.

Podczas Pikniku Archiwum Polskiego Radia zaprezentuje urządzenia nagrywające i odtwarzające, które powstały na przestrzeni stulecia. Odsłoni tajniki zapisywania dźwięku i montowania nagrań audio.

IAR/dad

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!

12.06.2024 16:05

Euro 2024. Polscy policjanci pomogą w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

14.06.2024 11:51
Zanim zabrzmi gwizdek na pierwszym meczu Euro 2024, polscy policjanci pełnią już służbę w Niemczech. Łącznie 36 polskich funkcjonariuszy wspiera niemiecką policję w zapewnieniu porządku podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.

"Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - retrospektywna wystawa polskiego rysownika i malarza w Warszawie

14.06.2024 14:50
Ekspozycja w przekrojowy sposób opowiada o życiu współtwórcy komiksów o Thorgalu, przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.