Redakcja Polska

"Znaczący zbieg okoliczności". Brzezinski rozpoczyna podróż do Polski w rocznicę śmierci Nowaka-Jeziorańskiego

21.01.2022 08:43
Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu stwierdził, że znaczącym zbiegiem okoliczności jest, iż ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który zmarł 20 stycznia 2005 roku.
Bix Aliu: ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Bix Aliu: ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-JeziorańskiegoUS Embassy Sweden/Flickr

Bix Aliu przytoczył historię, jaką opowiedział mu nowy ambasador USA w Polsce, dotyczącą "Kuriera z Warszawy". Mark Brzezinski wspomina Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako przybranego ojca, który poświęcał mu dużo uwagi.

- Jestem zaszczycony, że mogłem poznać tego niezwykłego człowieka, że mogłem się od niego uczyć. Będzie on dla mnie bardzo ważnym punktem odniesienia podczas mojej misji dla prezydenta Bidena w Warszawie - mówił Mark Brzezinski.

Nowy ambasador Stanów Zjednoczonych przylatuje do Polski w piątek (21 stycznia). Mark Brzezinski zastąpi Georgette Mosbacher, która zrezygnowała ze stanowiska 20 stycznia minionego roku.


Obecnie amerykańską placówką w Warszawie kieruje chargé d’affaires Bix Aliu. Poprzednia ambasador, Georgette Mosbacher, nominatka prezydenta Donalda Trumpa, zrezygnowała ze stanowiska w dniu, w którym urząd prezydenta USA objął Joe Biden.

Nominacja Marka Brzezinskiego na ambasadora w Warszawie została zatwierdzona 18 grudnia w amerykańskim Senacie przez aklamację. Mark Brzezinski jest synem byłego doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezińskiego. Dziadkiem nowego ambasadora był polski przedwojenny dyplomata Tadeusz Brzeziński.

W administracji prezydenta Billa Clintona Mark Brzezinski pełnił funkcję dyrektora w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialnego za sprawy Rosji, Eurazji i Bałkanów. W kampanii prezydenckiej Baracka Obamy był doradcą ds. polityki zagranicznej. W latach 2011-2015 pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Szwecji.


PAP/dad


Wzrost przypadków koronawirusa na Ukrainie. "Mamy nowy wybuch zakażeń"

20.01.2022 16:06
Na Ukrainie zaczął się nowy wybuch zakażeń koronawirusem - oświadczył w czwartek minister ochrony zdrowia tego kraju Wiktor Laszko. Poprzedniej doby zarejestrowano na Ukrainie prawie 18,5 tys. infekcji, najwięcej od listopada.

Szef MSZ Ukrainy o słowach Bidena: nie ma różnicy między małym i dużym wtargnięciem

20.01.2022 16:19
Nie ma żadnej różnicy między niewielkim i pełnowymiarowym wtargnięciem na Ukrainę - oświadczył w czwartek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, odnosząc się do słów prezydenta USA Joe Bidena. Agresja jest albo jej nie ma - dodał.