Redakcja Polska

Wzrost przypadków koronawirusa na Ukrainie. "Mamy nowy wybuch zakażeń"

20.01.2022 16:06
Na Ukrainie zaczął się nowy wybuch zakażeń koronawirusem - oświadczył w czwartek minister ochrony zdrowia tego kraju Wiktor Laszko. Poprzedniej doby zarejestrowano na Ukrainie prawie 18,5 tys. infekcji, najwięcej od listopada.
Audio
  • Na Ukrainie odnotowano znaczny wzrost liczby nowych zakażeń. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneStefano Guidi/Shutterstock

- Na Ukrainie wczoraj już zarejestrowano 18 479 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19. To świadczy o tym, że w kraju zaczął się wybuch (zakażeń) - powiedział Laszko na briefingu.

Jak dodał minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, najwięcej infekcji jest rejestrowanych na zachodzie kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie iwano-frankowskim, negatywną dynamikę zaobserwowano też w obwodach czerniowieckim, lwowskim i tarnopolskim - przekazał.

Poprzedniego dnia na Ukrainie zmarło 131 osób zakażonych koronawirusem, a 2151 trafiło do szpitali z Covid-19. Media zwracają uwagę, że poprzednio dobowy wskaźnik zakażeń przekroczył 18 tys. w listopadzie.

Od początku pandemii na Ukrainie zarejestrowano prawie 3,8 mln infekcji i ok. 98,8 tys. przypadków śmiertelnych.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: koronawirus Ukraina COVID-19

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

20.01.2022 13:30
Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.

"Niepokojąco naiwny". Media krytykują wystąpienie Bidena ws. Ukrainy

20.01.2022 12:24
Środowa konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena, podczas której zasugerował, iż "niewielkie wtargnięcie" Rosji na Ukrainę, nie spotka się z reakcją NATO, sprawiła wrażenie, że w roli głównodowodzącego pozostaje on "niepokojąco naiwny" - pisze brytyjski "The Times". Gazeta ocenia, że Biden zachowuje się jak gadatliwy senator, a nie prezydent.