Redakcja Polska

Polscy strażacy i policjanci pomogą w gaszeniu pożaru w czeskim parku narodowym

26.07.2022 12:52
Polscy strażacy i policjanci pomogą kolegom z Czech w gaszeniu pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Na miejsce jako pierwszy poleci policyjny śmigłowiec Black Hawk wyposażony w zbiorniki na wodę.
Audio
  • Trzecią dobę strażacy walczą z wciąż rozwijającym się pożarem lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. O szczegółach Wojciech Stobba (IAR)
Polska wyśle wsparcie do Czech. Jeszcze dziś z kraju wyruszą strażacy i policjanci ze sprzętem
Polska wyśle wsparcie do Czech. Jeszcze dziś z kraju wyruszą strażacy i policjanci ze sprzętemReuters/MATTHIAS RIETSCHEL

We wtorek rano Czesi zwrócili się z prośbą do Polski i innych krajów o pomoc. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski poinformował, że polski zespół składa się z policyjnych pilotów i strażaków, którzy obsłużą sprzęt gaśniczy.

Oprócz tego w odwodzie czekają trzy strażackie moduły, liczące łącznie 200 strażaków i 70 samochodów gaśniczych. W tej chwili jednak, z racji trudnego terenu, najpotrzebniejsze są środki lotnicze.

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że policjanci i strażacy razem trenują i mają doświadczenie we wspólnym gaszeniu. Podkreślił, że priorytetem policji jest bezpieczeństwo i po rozpoznaniu na miejscu, śmigłowiec natychmiast ruszy do akcji.

Policyjny Black Hawk był do niedawna wykorzystywany do zadań pod Toruniem. Po przybyciu do Warszawy, przejściu przeglądu technicznego i zatankowaniu poleci do Czech.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano w trudno dostępnym, skalnym terenie. W poniedziałek wieczorem minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan informował, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 300 hektarów. Nie było informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.


IAR/PAP/dad

Wojna uderzy w rosyjską naukę? Cofnie ją o dziesięciolecia

26.07.2022 10:21
Reakcją międzynarodowych instytucji naukowych na inwazję na Ukrainę jest odcięcie Rosji od międzynarodowych badań. Może to cofnąć naukę w kraju o 10 lub 20 lat i spowodować ogromny drenaż mózgów młodych rosyjskich naukowców.

Na Ukrainę dotarła dostawa dronów z Polski. "Potężne wsparcie dla walczących na froncie"

26.07.2022 13:00
Ukraina otrzymała kolejną dostawę polskich dronów FlyEye. Odebrała 20 systemów produkcji WB Electronics. Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy.

Ekspert: Rosja zaczęła domagać się negocjacji, bo nie jest w stanie kontynuować wojny

26.07.2022 14:33
Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN. Jak dodał, obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem.